1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI

1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI


27 kwietnia społeczność gminy Kaczory uroczyście uczciła 1050 rocznicę chrztu Polski. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Kaczorach, a w programie obchodów znalazły się uroczysta msza św. i okolicznościowa akademia w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła msz św. o godz. 11, na którą mieszkańcy zostali zaproszeni do miejscowej świątyni. Mszę koncelebrowali: ks. Andrzej Czerwiński – proboszcz parafii w Kaczorach oraz Maciej Czerwiński – proboszcz parafii w Rzadkowie. Cała ceremonia kościelna miała bardzo uroczystą oprawę co niewątpliwie było zasługą gospodarza miejscowej świątyni, pocztów sztandarowych uczestniczących w mszy, jak i gminnej orkiestry dętej, która akompaniowała nabożeństwu.

Obchody rocznicowe kontynuowano w Domu Strażaka, gdzie przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Marta Piosik, Marta Wajer, Maria Pietrzak,, Julia Tacław, Zofia Borowczyk, Katarzyna Toporowska, Łukasz Grabarski i Adam Zwierzyński. Uroczysta akademia przygotowana przez młodzież z gimnazjum w Kaczorach, pod kierownictwem dyrektora placówki Grażyny Miler i nauczyciela historii Iwony Wieczorek-Onyśko była podsumowaniem kilkumiesięcznych przygotowań do jubileuszu.

Akademia rozpoczęła się od zaprezentowania krótkiego filmu, dotyczącego początków państwa polskiego. Następnie Iwona Wieczorek-Onyśko – nauczyciel historii przedstawiła fakty historyczne dotyczące chrztu Polski oraz pozytywne i negatywne skutki tego wydarzenia. W części artystycznej młodzież zarecytowała wiersze własnego autorstwa, zgłoszone do szkolnego konkursu literackiego „Chrzest Polski oczami naszej wyobraźni”, „1050 lat dziejów Polski zawartych w strofach wiersza” i „Co by było gdyby…”. Wyświetlony został także film, będący relacją ze szkolnych wycieczek młodzieży do miejsc związanych bezpośrednio z chrztem Polski. Warto nadmienić, że wycieczki, sfinansowane zostały przez wójta gminy Kaczory, któremu młodzież podczas akademii serdecznie podziękowała.

Finałem gminnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski był koncert gminnej orkiestry dętej, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury pod dyrekcją Zdzisława Nawrota.

Przed końcem uroczystości zebrani goście mieli okazję obejrzeć wystawę, na której wyeksponowane zostały drzewka decyzyjne, plakaty, zdjęcia z wycieczek, portrety i wybrane utwory, przygotowane przez młodzież gimnazjalną w ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.

Głos zabrał także wójt gminy Brunon Wolski, który złożył podziękowania za przygotowanie z tak olbrzymim zaangażowaniem obchodów rocznicowych. Podziękowania skierował do ks. Andrzeja Czerwińskiego, dyrektora gimnazjum Grażyny Miler, pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach i członków orkiestry, młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli, zaangażowanych w przygotowanie akademii. Podkreślił także rolę i wagę wydarzenia, które miało miejsce 1050 lat temu.

tekst/fot.: Paulina Banasik

Udostępnij ten wpis