DOŻYNKI GMINNE A.D. 2011

DOŻYNKI GMINNE A.D. 2011


Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. Bogata, bo sięgająca czasów średniowiecznych tradycja tej uroczystości traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Uroczystości dożynkowe mają  swoją tradycję także w Gminie Kaczory, bowiem od wielu lat są organizowane przede wszystkim z my ślą o rolnikach z terenu naszej gminy.

Niedziela – 4 września 2011r . stała się okazją, aby podziękować rolnikom za zaangażowanie i trud wkładany w codzienną znojną pracę.

Na tegoroczne obchody święta plonów  zaprosili wszystkich mieszkańców wójt  Gminy Kaczory  Brunon Wolski, sołtys  Emilia Wełnic i mieszkańcy wsi Równopole. Tego dnia  dożynkowymi kukłami przystrojona  wieś witała gości z okolic. Mieszkańcy Równopola zadali sobie wiele trudu, wykazali się ogromną pomysłowością przy przygotowaniu dożynkowych dekoracji. Ten miły akcent nie uszedł uwadze przybywającym tłumnie gościom. Zachwycił każdego.

Uroczystości doż ynkowe zainaugurował barwny korowód, który przeszedł ulicami wsi na specjalnie przygotowany na ten dzień plac dożynkowy. Tam też odbyła się msza św. polowa, którą odprawił ks. proboszcz parafii Rzadkowo Maciej Czerwiński.

Otwarcia dożynek dokonała sołtys wsi Równopole Emilia Wełnic, która powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Po powitaniu  przy akompaniamencie orkiestry dętej pod batutą Zdzisława Nawrota  rozpoczęła się prezentacja wcześniej poświęconych dożynkowych wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Wkrótce podziwiać można było małe dzieła sztuki stworzone specjalnie z okazji święta plonów, uwite z kłosów, ozdobione wstążkami i owocami . Dalszą część obrzędową poprowadziły zespoły działające przy GOK w Kaczorach: zespół wokalny „Sonata” pod kierownictwem Jana Margowskiego, orkiestra dęta oraz dziewczęta z zespołu tanecznego pani Kasi Mendlik z pomocą dziewcząt z Równopola.

Najważniejszym punktem ceremoniału było wręczenie wójtowi gminy Brunonowi Wolskiemu przez starostów dożynek, Beatę Hutek i Kazimierza Kryger chleba dożynkowego wypieczonego z tegorocznych zbiorów. Wójt Brunon Wolski przyjął ten symboliczny dar  wraz z obecnym na uroczystości senatorem RP Henrykiem Stokłosą. Wspólnie złożyli podziękowania wszystkim rolnikom za kolejny rok ciężkiej pracy, za codzienny wysiłek podejmowany w o dwiecznym rytmie, odmierzanym przez pory roku.

W swoim wystąpieniu Wójt Brunon Wolski podkreślił ogromne znaczenie pracy rolników. Podziękował rolnikom gminy Kaczory za trud, poświęcenie, dzięki któremu każdego dnia polskie rodziny mogą zasiadać przy stole, na którym nie brakuje tego co najważniejsze- świeżo wypieczonego chleba .

W dalszej  części  obchodów  odbył się  koncert orkiestry dętej i zespołu wokalnego „Sonata”

Święto plonów ua trakcyjnił niewątpliwie żywiołowy koncert zespołu „Bahama Boney M”. Dożynki zakończyła zabawa na której  nasi mieszkańcy i goście bawili się  przy zespole muzycznym do późnych godzin nocnych.

tekst: Krystyna Adamczyk
fot.: Monika Baszczyn

Starostowie gminnych dożynek Równopole 2011

Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…

 

KAZIMIERZ KRYGER – starosta dożynek, urodzony w Równopolu. Z wykształcenia rolnik. Przejął gospodarstwo po rodzicach. Obecnie gospodaruje na 40 ha ziemi. Specjalizuje się w hodowli bydła opasowego . Uprawia warzywa  i rośliny okopowe. Dąży do poprawiania warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Korzysta z dopłat unijnych dzięki którym mógł ostatnio nabyć nowy ciągnik. Żonaty – żona Dorota pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Państwo Krygier mają dwie córki  :młodsza Anna jest studentką trzeciego roku  Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, starsza Marzena studiuje ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest mężatką i ma 10-miesięcznego synka Fabiana. Pan starosta jest zapracowanym człowiekiem jednak, gdy nadarzy się chwila odpoczynku przeznacza ją na rodzinne spotkania, wędkowanie lub oglądanie telewizyjnych teleturniejów.

BEATA HUTEK– starościna dożynek,  urodziła się w Szamocinie. Z wykształcenia technik-informatyk. W wieku 18 lat przejęła gospodarstwo po rodzicach. Gospodaruje na 30 ha ziemi.  Uprawia  zboża, ziemniaki, warzywa oraz zajmuje się hodowlą bydła opasowego. Gospodarstwo w pełni zmodernizowane, ciągle  udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego wykorzystując  możliwości dopłat unijnych.  Pani starościna po za codzienną pracą znajduje czas na dobrą książkę czy film. Jej marzeniem jest założenie restauracji.

Udostępnij ten wpis