DOŻYNKI GMINNE MORZEWO 2013

DOŻYNKI GMINNE MORZEWO 2013


W niedzielę, 1 września mieszkańcy gminy Kaczory uroczyście podsumowali zakończenie tegorocznych żniw. Tym razem gminne święto plonów odbyło się w Morzewie. Jego organizatorzy: wójt gminy Kaczory Brunon Wolski, sołtys  Zenon Kin i mieszkańcy sołectwa Morzewo zadbali o to, by uroczystość odbyła się zgodnie z tradycją, w atmosferze radości i dobrej zabawy.

Tegoroczne święto plonów zainaugurowała msza św. odprawiona w miejscowym kościele przez ks. proboszcza Franciszka Śliwińskiego. Po jej zakończeniu ulicami Morzewa  przeszedł barwny korowód dożynkowy, zakończony zabawnym happeningiem, przygotowanym przez miejscową społeczność. W korowodzie oprócz starostów dożynkowych uczestniczyły: poczty sztandarowe, orkiestra dęta przy GOK w Kaczorach, delegacje z wieńcami z poszczególnych sołectw gminy Kaczory, zespół taneczny z Kaczor, władze gminy, zaproszeni goście i rolnicy. Podczas pochodu było czym oko nacieszyć, wieś zdobiły słomiane kukły, kwiaty, kłosy zbóż i humorystyczne rymowanki. Po dotarciu wszystkich gości na plac przy Wiejskim Domu Kultury odbyła się pozostała część niedzielnej uroczystości.

Otwarcia dożynek dokonał sołtys Morzewa Zenon Kin. W obchodach dożynkowych udział wzięli m.in.: wieloletni senator, największy przedsiębiorca i pracodawca w gminie Henryk Stokłosa, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, radni gminy Kaczory, sołtysi, oraz  przedstawiciele innych środowisk przyjaznych rolnikom.

Po prezentacji wieńców dożynkowych i zespołów, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach oraz dzieci ze szkoły podstawowej w Morzewie nastąpił najważniejszy moment uroczystości – ceremoniał wręczenia chleba. Na ręce wójta gminy Kaczory dorodny bochen chleba wręczyli starostowie tegorocznych dożynek – Magdalena Kozera i Marek Kończak. Gospodarze sprawiedliwie podzielili chleb wśród obecnych gości. W części artystyczno-rozrywkowej  zaśpiewał zespół „Hakuna Matata”, który porwał do tańca całą publiczność zgromadzoną na placu oraz w krótkim recitalu zaprezentowała się młoda wokalistka Ewa Kryza.
Wieczorem odbyła się zabawa taneczna przy zespole „Dorado”, która zakończyła niedzielne święto plonów.

Oto kilka słów o bohaterach niedzielnego święta:

MAREK KOŃCZAK– starosta dożynek, urodzony w Morzewie. Prowadzi wraz z żoną Dorotą gospodarstwo zbudowane od podstaw, sukcesywnie modernizowane. Gospodaruje na 46 h ziemi/ z czego 18h dzierżawy/. Specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego. Uprawia zboża i kukurydzę. Państwo Kończak mają czworo dorosłych dzieci. Najstarszy syn Arkadiusz ma prywatny zakład rzemieślniczy, córka Iwona z mężem prowadzą własne gospodarstwo rolne w Rzadkowie, córka Beata pomaga rodzicom przy wspólnym gosp.

MAGDALENA KOZERA– starościna dożynek,  urodziła się w Szamocinie. Z wykształcenia technik żywienia. W 2006 roku gospodarstwo przejęte po rodzicach męża Grzegorza. Obecnie gospodarują na 48 h / z tego 25 h dzierżawy/. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Wydajność roczna : 100 tys. litrów mleka. Uprawiają warzywa i rośliny okopowe. Dążą do poprawienia warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Korzystają z dopłat unijnych, dzięki którym nabyli  ciągnik, a w niedalekiej przyszłości oddana zostanie nowa obora. Pani starościna jest matką dwóch córeczek : Natalii –lat 6 oraz półtorarocznej Patrycji. Zaangażowana pracą przy gospodarstwie, każdą wolną chwilę przeznacza dla rodziny i na przygotowanie wypieków.

fot.: Izabela Skwirowska

Udostępnij ten wpis