DOŻYNKI GMINNE MORZEWO 2021
Święto plonów, czyli tradycyjne dożynki w gminie Kaczory, odbywały się jak zwykle w ostatnią niedzielę sierpnia. Tym razem przypadała ona 29 sierpnia br. Obchody święta rolników rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona przez proboszcza parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Morzewie, księdza Franciszka Śliwińskiego. W zmierzającym na plac dożynkowy korowodzie, składającym się z gości i mieszkańców gminy, nie zabrakło humorystycznego happeningu, który stał się nieodłączną częścią dożynek.
Część obrzędową święta plonów rozpoczął sołtys wsi Morzewo pan Zenon Kin, witając gości oraz mieszkańców gminy i życząc wszystkim niezapomnianych chwil w Morzewie. Przy akompaniamencie orkiestry gminnej oraz pieśni ludowych w wykonaniu zespołu wokalnego SONATA z Kaczor delegacje 12 sołectw gminy Kaczory, zaprezentowały wieńce dożynkowe. Najważniejszym momentem obrzędu dożynkowego jest dzielenie chleba. Tego symbolicznego gestu dokonał wójt Kaczor Brunon Wolski, Przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal oraz zaproszeni goście.
W części artystycznej oprócz zespołu wokalnego SONATA pod kierunkiem pana Jana Margowskiego oraz orkiestry gminnej pod batutą pana Romualda Wizy, wystąpił pan Paweł Stasiak z zespołem Papa D. Koncert odbył się mimo padającego deszczu, który nie zniechęcił słuchaczy przybyłych by spotkać się ze swymi ulubieńcami. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Duo Band z Wągrowca, który bawił gości do późnych godzin nocnych.
Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…
Pani Małogrzata Bogusławska – ma 32 lata, urodziła się w Szamocinie a pochodzi z Rzadkowa gdzie prowadzili gospodarstwo jej rodzice. W Morzewie zamieszkała 5 lat temu. Z zawodu jest technikiem handlowcem, a blisko 60 hektarowe gospodarstwo prowadzi z mężem i teściami. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślin okopowych i hodowli bydła. Dotychczasowe inwestycje – w tym ze środków programu „Młody rolnik”- miały na celu rozbudowę parku maszynowego.
Pani Małgorzata jest szczęśliwą żoną i matką dwójki dzieci 6 letniej Leny i 4 letniego Adasia.
Nieliczne wolne chwile lubi poświęcać na dobre kino i muzykę rozrywkową.
W Morzewie mieszka się jej dobrze, a wielu mieszkańców tej wsi mogła poznać bliżej pracując w lokalnym sklepie.
Pan Andrzej Misiak, ma 29 lat urodził się w Szamocinie, a w Morzewie mieszka od urodzenia. Około 80 hektarowe gospodarstwo przejął po rodzicach i prowadzi je wspólnie z żoną. W ogólnym areale gospodarstwa znajdują się lasy i łąki. Gospodarstwo Pana Andrzeja specjalizuje się w produkcji mleka, a nadwyżka zboża z upraw jest sprzedawana. Systematycznie jest powiększany areał i modernizowany park maszynowy. Jednym z osiągnięć Pana Andrzeja jest zmiana profilu produkcji rolnej hodowli trzody chlewnej, na produkcję mleka. W planach na przyszłość jest ulepszenie wartości hodowlanej stada oraz budowa nowych budynków gospodarczych.
Pan Andrzej jest mężem i ojcem8 letniej córki. Jego hobby to rolnictwo, dlatego w wolnych chwilach śledzi nowinki agrotechniczne. Pana Andrzej czuje się z Morzewem silnie związany i podkreśla, że jego rodzina mieszka tu już od kilku pokoleń. Jego zdaniem atutem Morzewa jest to, że większość mieszkańców związana jest z rolnictwem i zawsze można liczyć na życzliwą pomoc sąsiadów.