DOŻYNKI GMINNE W ZELGNIEWIE

DOŻYNKI GMINNE W ZELGNIEWIE


28 sierpnia 2022 w Zelgniewie odbyły się dożynki  gminy Kaczory. Mieszkańcy Zelgniewa wspólnie
z Sołtysem przyjęli rolników z naszej gminy oraz zaproszonych gości życzliwie i serdecznie, jak nakazuje staropolska gościnność. Dopisała też pogoda. Wysokie temperatury dały od siebie odpocząć, a niebo mimo, iż zachmurzone wstrzymało deszcz na czas świętowania.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kaplicy p.w. Św. Rafała Archanioła odprawiona przez Proboszcza śmiłowskiej parafii księdza Piotra Łukaszewskiego. Po Eucharystii delegacje z wieńcami, korowód dożynkowy oraz mieszkańcy z zaproszonymi gośćmi przy akompaniamencie orkiestry, przeszli ulicami miejscowości na plac dożynkowy, znajdujący się na boisku sportowym. Przy dźwiękach muzyki marszowej goście zajęli miejsca i rozpoczęto część obrzędową dożynek, w której najważniejszym momentem jest  prezentacja wieńców dożynkowych oraz dzielenie chleba przez włodarza naszej gminy Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory pana Brunona Wolskiego. W Zelgniewie chleb wypieczony z tegorocznych zbóż dzielili między mieszkańców: Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory pan Brunon Wolski, poseł na Sejm RP oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii pan Grzegorz Piechowiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kaczory pan Stefan Kowal oraz sołtys Zelgniewa pan Maciej Bartosz.

Na tegorocznych dożynkach miało miejsce również wręczenie statuetek rolnikom zasłużonym dla rozwoju miasta i gminy Kaczory. Wyróżnienia te związane są z uzyskaniem przez Kaczory praw miejskich.  Pamiątkowymi statuetkami nagrodzono: państwa Piotra i Wandę Załachowskich wraz z synem Tomaszem, państwa Mariana i Barbarę Borutów wraz z synami Sławomirem i Szczepanem, państwa Wojciecha i Bogumiłę Piosików, państwa Zbigniewa i Annę Piosików, państwa Józefa i Barbarę Ligenzów wraz z synem Szymonem, pana Zdzisława Wełnica wraz z synem Danielem, państwa Romana i Bożenę Lach wraz z synem Rafałem, państwa Mirosława i Bernadettę Mikoszów wraz z synem Michałem, panią Małgorzatę Maćkowską wraz z synem Marcinem, państwa Józefa i Barbarę Kusz wraz z synem Wojciechem, państwa Grzegorza i Dorotę Jurków, państwa Dorotę i Marcelego Puchałów, państwa Annę i Tadeusza Siekierów wraz z Arletą i Romanem, pana Leona Szewczyk, pana Leszka Oleszczyka.

Po zakończeniu części obrzędowej przyszedł czas na koncerty. Specjalny program rozrywkowy przygotowały zespoły działające przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Kaczorach: „Sonata” oraz orkiestra miejsko-gminna. W wykonaniu orkiestry mogliśmy usłyszeć m.in. muzykę z filmu James Bond, „My way” Franka Sinatry oraz „Pod papugami” z repertuaru Czesława Niemena. ”Sonata” zachwycała wykonaniem takich przebojów jak „Niebo z moich stron” (Czerwone Gitary) oraz „Cyganeczka Zosia”.
W koncercie głównym swoje umiejętności wokalno-instrumentalne zaprezentował zespół Juicy Pop, znany z programów tv „Mam talent” czy „Must be the music”. Zespół ma w swoim muzycznym portfolio występy u boku takich artystów jak Krzysztof Cugowski, Kamil Bednarek czy Krystyna Prońko. W dalszej zabawie do późnych godzin nocnych uczestnikom dożynek towarzyszył zespół „Husband” z Osieka.

W roku 2022 z dożynkowym bochenkiem chleba przyszli:

Starościna Dożynek Pani Elżbieta Maćkowska – urodzona w Szamocinie, w Zelgniewie mieszka całe życie. Z wykształcenia jest handlowcem i obecnie jest aktywna zawodowo również po za rolnictwem. Blisko 90 ha gospodarstwo prowadzi wspólnie z bratem i specjalizuje się w uprawie zbóż,  rzepaku,  ziemniaków przemysłowych i hodowli bydła opasowego. Od momentu przejęcia gospodarstwa rozbudowała park maszynowy i powiększyła areał gospodarstwa. W przyszłości chciałaby kontynuować dotychczasową linię rozwoju, powiększając areał i unowocześniając wykorzystywane technologie.

Jej hobby to hodowla koni oraz dobra książka. Lubi wyzwania, dlatego na urlop najchętniej wybiera się w góry. Zelgniewo ceni sobie za dobre sąsiedzkie relacje i wzajemne wsparcie w codziennych pracach.

Starosta Dożynek Pan Tomasz Jurek. Ma 27 lat i urodził się w Poznaniu. Gospodarstwo prowadzi wspólnie z rodzicami. Specjalizuje się w produkcji roślinnej. Na blisko 6o hektarach ziemi uprawia m.in. rzepak, pszenicę i ziemniaki. Niewielką część gospodarstwa stanowi las. W ostatnich latach pan Tomasz modernizował park maszynowy, powiększał areał gospodarstwa, a także wziął udział w programie „Młody rolnik”.

Interesuje się nowymi technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie. Uprawia aktywnie sport. Lubi spędzać wolny czas ze znajomymi, chętnie podróżuje i poznaje nowe miejsca. Jest dumny, że gospodarstwo, które prowadzi jest w rękach jego rodziny od 1927 roku.  Jego zdaniem przekazywanie gospodarstw z pokolenia na pokolenie które ma miejsce w Zelgniewie ma wielką wartość i wprowadza dobry klimat w życie wsi.

Udostępnij ten wpis