DOŻYNKI POWIATOWO – GMINNE

DOŻYNKI POWIATOWO – GMINNE


W niedzielę, 2 września mieszkańcy gminy Kaczory oraz całego powiatu pilskiego uroczyście podsumowali zakończenie tegorocznych żniw. Tym razem powiatowo-gminne święto plonów odbyło się w Rzadkowie. Jego organizatorzy: starosta pilski Mirosław Mantaj, wójt gminy Kaczory Brunon Wolski, sołtys  Mirosław Kopertowicz i mieszkańcy sołectwa Rzadkowo zadbali o to, by uroczystość odbyła się zgodnie z tradycją, w atmosferze radości i dobrej zabawy.

Tegoroczne święto plonów zainaugurowała msza św. odprawiona w miejscowym kościele przez ks. proboszcza Macieja Czerwińskiego. Po jej zakończeniu ulicami Rzadkowa  przeszedł barwny korowód dożynkowy, zakończony zabawnym happeningiem, przygotowanym przez miejscową społeczność. W korowodzie oprócz starostów dożynkowych uczestniczyły: poczty sztandarowe organizacji rolniczych, orkiestra dęta przy GOK w Kaczorach, delegacje z wieńcami z poszczególnych gmin i sołectw gminy Kaczory, zespół taneczny z Kaczor, władze powiatu i poszczególnych gmin, zaproszeni goście i rolnicy. Podczas pochodu było czym oko nacieszyć, wieś zdobiły słomiane kukły, kwiaty, kłosy zbóż i humorystyczne rymowanki. Po dotarciu wszystkich gości na plac przy Wiejskim Domu Kultury odbyła się pozostała część niedzielnej uroczystości.

Otwarcia dożynek dokonał starosta pilski Mirosław Mantaj i w zastępstwie wójta, sekretarz gminy Kaczory Gizela Durecka. W obchodach dożynkowych udział wzięli m.in.: wieloletni senator, największy przedsiębiorca i pracodawca w gminie Henryk Stokłosa, wicestarosta Bogusław Mikita, przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal,  etatowy członek zarządu powiatu Stefan Piechocki, przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, senator RP Mieczysław Augustyn, członek zarządu województwa wielkopolskiego Tomasz Bugajski, radni powiatowi, radni gminy Kaczory, sołtysi, prezydent miasta Piły oraz  przedstawiciele innych środowisk przyjaznych rolnikom.

Po prezentacji wieńców dożynkowych i występie zespołów, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach, nastąpił najważniejszy moment uroczystości – ceremoniał wręczenia chleba. Na ręce starosty pilskiego i sekretarz gminy Kaczory dwa dorodne bochny wręczyli starostowie tegorocznych dożynek – Anna Senska i Józef Ligenza. Gospodarze sprawiedliwie podzielili chleb wśród obecnych gości. W części artystyczno-rozrywkowej obok recitalu Iwony Niedzielskiej i Marka Mality, zaśpiewał zespół „Hakuna Matata”, który porwał do tańca całą publiczność zgromadzoną na placu.

Uroczystość dożynkowa była okazją do podsumowania etapu regionalnego X Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez KRUS, nad którym patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. Konkurs wygrało gospodarstwo Rafała Katafiarza z Wyrzyska Skarbowego. W trójce najlepszych znalazły się również gospodarstwa: Kazimierza Kurłowicza z Jaroszewa I (II) i Kazimierza Niedźwiedzkiego z Barankowa (III).

W trakcie dożynek wybrano także po raz pierwszy sołtysa roku 2012  powiatu pilskiego. Ten zaszczytny tytuł przypadł w tym roku gospodarzowi wsi Rzadkowo – Mirosławowi Kopertowiczowi.

Jury konkursowe nagrodziło tegoroczne wieńce dożynkowe. Najpiękniejszy i najokazalszy okazał się wieniec gminy Łobżenica, który uzyskał najwyższą ocenę. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: gmina Szydłowo i gmina Białośliwie.

W trakcie uroczystości można było skosztować domowych wypieków, przygotowanych na tę okoliczność przez miejscowe gospodynie oraz wykwintnych pyszności zasponsorowanych przez Zakład Mięsny Henryka Stokłosy. Dla dzieci organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji w postaci dmuchanych zamków, stoisk z zabawkami i słodkościami. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna przy zespole „Vivo”, która zakończyła niedzielne święto plonów.

Oto kilka słów o bohaterach niedzielnego święta:

Anna Senska – starościna dożynek, z wykształcenia technik analityk medyczny. Pracuje wraz z mężem Rafałem na gospodarstwie ogrodniczo – rolnym w Rzadkowie, przekazanym przez rodziców pana Rafała. Powierzchnia gruntów wynosi 39,4 ha. Gospodarstwo jest sukcesywne modernizowane. Na miejscu starych zabudowań, które zostały rozebrane, powstał nowy dom, kwaszarnia i przechowalnia warzyw. Mają dwóch synów: dziewięcioletniego Mateusza i czteroletniego Miłosza.
Państwo Senska wykorzystali możliwość dotacji unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, zakupując maszyny do uprawy i zbioru warzyw oraz ciągnik. Gospodarstwo jest nastawione na produkcję warzyw (rocznie 250-300 ton), które w 1/4 są przetwarzane we własnej przetwórni. Produkują kapustę kwaszoną oraz ogórki kiszone.
Pani Anna w wolnych chwilach zajmuje się ogrodem, który z roku na rok upiększa. Drugim hobby są obrazy wykonywane haftem techniką krzyżykową. Wspólną rodzinną pasją są weekendowe wyjazdy po Polsce.

 

Józef Ligenza – starosta dożynek. Wykształcenie wyższe rolnicze. Przejął gospodarstwo po teściach. Gospodaruje wraz z żoną Barbarą na 45,75 ha ziemi. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Obecnie posiada 52 krowy mleczne, z których rocznie uzyskuje 450 tys. litrów mleka (średnia wydajność mleka od jednej krowy to 9400 litrów). Pan Józef dąży do poprawienia warunków pracy, modernizując gospodarstwo. Niedawno zakupił paszowóz.
Ma czterech synów: najstarszy Maciej pracuje zawodowo, młodsi: Szymon i Mikołaj studiują na Akademii Przyrodniczej w Poznaniu. Najmłodszy Wojciech kończy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach.
Pan Józef jest zapracowanym człowiekiem jednak, gdy czas pozwoli, poświęca go rodzinie. Lubi też wykorzystać wolne chwile na swoje dwie pasje: grę na gitarze i grę w szachy.

tekst: Paulina Banasik
fot.: Izabela Skwirowska

 

Udostępnij ten wpis