„KACZORSKA 10” PO RAZ SIÓDMY

„KACZORSKA 10” PO RAZ SIÓDMY


 „Kaczorska 10”, której gospodarzem od samego początku  jest wieś Równopole zyskuje coraz szersze grono sympatyków. Tegoroczna siódma już edycja biegu, która odbyła się 30 kwietnia zgromadziła na starcie ponad trzystu zawodników. Najszybszy był Anton Pototskyi  z  Ukrainy, który dobiegł do mety po  32 min. i 6 sek. Rekordową liczbę uczestników organizatorzy tego sportowego przedsięwzięcia odnotowali także na krótszych dystansach, adresowanych do dzieci i młodzieży.

W programie tegorocznych zawodów, którym jak co roku patronował Wójt Gminy Kaczory oprócz biegu na 10 kilometrów, znalazły się tradycyjnie  Młodzieżowe Otwarte Mistrzostwa Gminy Kaczory w Biegach Ulicznych, Bieg Przedszkolaka i  Kaczorski Marsz Nordic Walking.

Z dystansem 10 km zmierzyło się w tym roku  317 zawodników. Do mety najszybciej dotarli Ukraińcy: Anton Pototskyi (3 min. 6 sek), Oleksandr Labziuk (33 min.29 sek.) i Wiktor Nagirnjak (33 min. 31 sek.)

Spośród  kobiet jako pierwsza do mety po 39 min. 55 sek dotarła Rozalia Gapska z Pęckowa. Na drugim miejscu z czasem 40 min 36 sek. finiszowała Antonina Rychter ze Szczecinka, która wyprzedziła o niecałą  minutę Sandrę Szpott z Piły (41 min 34 sek.).

W biegu uczestniczyła liczna reprezentacja gminy Kaczory (43 zawodników). Trójka najlepszych w kat. kobiet i mężczyzn została nagrodzona. W gronie uhonorowanych znaleźli się: Paweł Kopertowicz z Kaczor (35 min.40 sek.), Marek Wolski z Kaczor (39 min. 41 sek.), Mariusz Andrzejczak ze Śmiłowa (41min.00 sek.). Wśród pań brylowały: Michalina Makowiecka z Kaczor (43 min. 19 sek.), Natalia Michalska z Jeziorek (50 min.36 sek.),  i Angelina Makowiecka z Kaczor (52 min.51 sek.).

Wśród mieszkańców Równopola na podium stanęli:  Jakub Śliwiński (41 min. 21 sek.), Arkadiusz Frączek (46 min.  44 sek.) i Radosław Śliwiński (48 min. 56 sek.).  Wśród kobiet w biegu głównym  najszybsza była Marzena Hyl (54 min. 8 sek.), a w marszu  nordic walking – inicjatorka biegów ulicznych  w Równopolu, Małgorzata Śliwińska (23 min. 16 sek.).

W powiecie pilskim w kat. wiekowej 50- 59 lat najszybsi byli: Dariusz Skowera  z Piły (39min.44 sek.), Marek Osos z Piły  (39 min. 54 sek.), Piotr Szopiera z Wyrzyska (42 min. 33  sek.), Dorota Francikowska z Dąbek (49 min. 51 sek.), Renata Bajerska z Kaczor  (54 min. i 38 sek.) i Irena Katzban z Piły (1 godz. 2 min. 29 sek.)

W poszczególnych kategoriach wiekowych klasyfikacja prezentowała się następująco:

kat. kobiet od 16-29 lat: I- Angelika Smolarz z Krajenki,  II – Michalina Makowiecka z Kaczor, III – Ewa Mączyńska z Piły; kat. kobiet od 30-39 lat: I- Ewa Peksa z Wągrowca, II –Anita Hass z Piły, III – Angelika Niemczewska z Łobżenicy; kat. kobiet 40-49 lat: I –Beata Balcerowicz z Piły, II – Monika Błauciak z Piły, III – Ewa Gapska z Pęckowa;  kat. kobiet od 50-59 lat: I – Justyna Szczutkowska z Janikowa, II – Dorota Francikowska  z Dąbek, III – Renata Bajerska z Kaczor; kat. kobiet 60 lat i więcej: I – Irena Lasota z Wałcza, II – Halina Sanocka z Piły,  III – Danuta Zamorska z Rzadkowa; kat. mężczyzn  od 16-29 lat: I – Kamil Linka z Ujścia, II – Patryk Dacka ze Szczecina, III – Paweł Kopertowicz z Kaczor; kat. mężczyzn od 30-39 lat: I – Piotr  Sikorski z Piły, II –Marek Chołota z Piły; III – Robert Roseau z Nakła nad Notecią; kat. mężczyzn 40-49 lat: I – Mariusz Plesiński ze Świętoszowa, II – Roman Kołodziejczyk z Chodzieży, III – Tomasz Radtka z Łobżenicy; kat. mężczyzn od 50-59 lat: I – Dariusz Skowera z Piły, II – Marek Osos z Piły, III – Piotr Szopiera z Wyrzyska; kat. mężczyzn 60 lat i więcej: I – Janusz Matusik z Tuczna, II – Piotr Kuczyński z Poznania, III – Jerzy  Iwanicki z Piły.

W kategorii najstarszy zawodnik i zawodniczka biegu nagrody otrzymali: Marian Małecki z Piły (79 lat) i Irena Lasota z Wałcza (65 lata).

Uroczystej dekoracji najlepszych w tym biegu dokonano na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Równopolu. Zawodników dekorowali: wójt gminy Brunon Wolski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kaczory Ryszard Grzelak, etatowy członek zarządu Powiatu Pilskiego – Przemysław  Pochylski oraz Małgorzata Śliwińska, inicjatorka biegu. Najlepsi w kategorii OPEN otrzymali od organizatorów okazałe puchary i nagrody finansowe o wartości 500 zł za I miejsce, 400 zł – za II i 300 zł za III miejsce. W poszczególnych kategoriach przyznano  puchary i nagrody rzeczowe.

W tym roku po raz drugi zorganizowany został Kaczorki Marsz Nordic Walking, w którym wzięło udział 63 zawodników.  Zawody odbyły się na 3- kilometrowej trasie, wiodącej przez miejscowości Równopole i Rzadkowo. Zwycięzcą marszu został podobnie jak w roku ubiegłym Zbigniew Szymański z Rynarzewa (18 min. 54 sek.). Wśród mężczyzn pozostałe miejsca na podium zajęli: Mirosław Korba z Dolaszewa (19 min. 22 sek.) i Gracjan Zygmunt z Piły (19 min.23 sek.). Na mecie triumfowały także panie: Aleksa Motylka  z Mogilna (19 min.43 sek.), Ewa Korba z Dolaszewa (20 min. 21 sek.), Renata Kaczmarczyk – Piasecka z Piły (20 min. 38 sek.) i Anna Banasiak z Piły  (21 min. i 12 sek.)

Wzorem lat ubiegłych bieg główny poprzedziły Młodzieżowe Otwarte Mistrzostwa Gminy Kaczory w Biegach Ulicznych, które adresowane były do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Mistrzostwa zorganizowano na czterech dystansach. Na dystansie 300 m ścigały się dzieci klas I –II, nieco dłuższy dystans, bo 400 m miały do pokonania dzieci klas III-IV. Uczniowie  klas V-VI zmierzyli się na odcinku 600 m, a młodzież gimnazjalna – na dystansie 1000 m . Zawodnicy startowali z Równopola oraz Rzadkowa. Ostatecznym celem była meta, zlokalizowana przy Wiejskim Domu Kultury w Równopolu. W mistrzostwach wystartowało 124 zawodników.

Na dystansie 300 m publiczność nagrodziła brawami: Błażeja Ziółkowskiego  z Kaczor (I), Wiktora Rajek z Równopola (II), Jakuba Mąkę z Dziembówka (III), Zuzannę Bratkowską z Kaczor (I), Martynę Puchałę z Równopola (II), Dorotę Hammling ze Śmiłowa (III).

W kategorii klas III-IV do trójki najlepszych zakwalifikowali się: Dominik Jaworski z Dziembówka(I), Sylwester Hyl z Równopola (II), Adam Nelkner z Jeziorek  (III), Zofia Rajek z Dziembowa (I), Martyna Hyl z Równopola (II) i Nikola Biedroń z  Kaczor. (III).

Na dystansie 600  m równych sobie nie mieli: Mikołaj Czechowicz z  Piły (I), Radosław Truszkowski  z Dziembówka (II), Norbert Śliwiński z Równopola (III), Weronika Tabała z Piły (I), Julia Karkut  z Dziembówka (II), Sylwia Nitka z Dziembówka (III).

W kategorii młodzież gimnazjalna na podium stanęli: Mieszko Tobera z Piły (I), Adrian Śliwiński z Równopola (II), Łukasz Piosik z Rzadkowa  (III), Hanna Krajewska z  Piły (I), Wiktoria Rydellek z Piły (II), Wiktoria Barbusińska z Piły (III).

Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali od organizatorów upominki i pamiątkowe medale, najlepszym zawodnikom wręczono puchary i nagrody rzeczowe.

Biegowe dystanse pokonały także dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach uzyskali: 3 – latkowie – Michał Całuj z Rzadkowa  (I), Martyna Skowera z Zelgniewa (II), Zuzanna Banasik z Rzadkowa (III); 4-latkowie –  Martyna Mąka z  Dziembówka (I), Błażej Sioda z Prawomyśla  (II), Tobiasz Kubiak z Równopola (III); 5-latkowie – Adam Wojcieszak z Piły (I), Maja Kołodziejczyk z Morzewa  (II), Dominik Kin z Kaczor (III); 6-latkowie – Filip Jaworski z Dziembówka (I), Maria Dróżdż z Piły (II), Piotr Pałys z Piły (III); 7-latkowie – Wiktor Piosik z Dziembówka (I), Jakub Bartoszewicz ze Złotowa (II), Krystian Kostka z Kaczor (III).

Na mecie wszystkie pociechy otrzymały złote medale, dyplomy oraz upominki w postaci zabawek.

Podsumowując zawody  wójt gminy Brunon Wolski podkreślił doskonałą frekwencję zawodników. Serdecznie podziękował wszystkim firmom, instytucjom i osobom, które ufundowały w tym roku nagrody. Słowa podziękowania skierował również do głównej inicjatorki biegu Małgorzaty Śliwińskiej, pracowników Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach: Pauliny Banasik, Moniki Baszczyn, Krystyny Adamczyk, sołtysów: Emilii Załachowskiej, Marioli Zielińskiej, Zenona Kina,  przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Równopolu Mirosławy Perskiej, strażaków i funkcjonariuszy policji, którzy w tym roku zabezpieczali trasę, gminnej orkiestry dętej oraz  mieszkańców Równopola, którzy okazali bezcenne wsparcie przy organizacji biegów.

Tegoroczne zawody uświetniły występy artystyczne: pokaz „Zumby”  w wykonaniu mieszkanek Równopola i pokaz udzielania pierwszej pomocy, zaprezentowany przez uczniów SP w Śmiłowie  pod kierownictwem Wiolety Janowskiej. Tradycyjnie biegom ulicznym towarzyszyła gminna orkiestra dęta pod batutą Zdzisława Nawrota. VII Bieg Uliczny „Kaczorska 10” o Puchar Wójta Gminy Kaczory zorganizowali: Gmina Kaczory, Powiat Pilski, Klub Sportowy „Gwardia” w  Pile oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kaczorach.

tekst/fot.: Paulina Banasik

P O D Z I Ę K O W A N I E

         W imieniu organizatorów VII Biegu Ulicznego Kaczorska 10” o Puchar Wójta Gminy Kaczory i biegów towarzyszących wyrażam serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i bezcenne wsparcie następującym firmom, instytucjom i osobom: dyrektorowi Oddziału Banku Spółdzielczego w Kaczorach – pani Anicie Golli, właścicielowi Przedsiębiorstwa PHU „Darpol” w Kaczorach – panu Dariuszowi Chodanienokowi, właścicielom „Almar” Sp. z o.o. w Kaczorach – państwu Aleksandrze i Markowi Zenelom, prezesowi zarządu  Zakładów Mięsnych Henryka Stokłosy Sp. z o.o. w Śmiłowie –  pani Danucie Żyndzie, prezesowi zarządu Zakładu Rolniczo-Przemysłowego „Farmutil HS” S.A. w Śmiłowie – panu Przemysławowi Andryszakowi, prezesowi zarządu Laboratorium Usługowo-Badawczego „Biochemik” Sp. z o.o. – pani Zofii Dwulit,  prezesowi Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Pile – panu Ryszardowi Michałkowi, prezesowi zarządu „Kaczory Veneer” Sp. z o.o.  w Kaczorach – panu Jarosławowi Kopertowiczowi, właścicielowi Zakładu Produkcyjno-Handlowego w Morzewie – panu Tadeuszowi Stępniewskiemu, właścicielce Hurtowni Zabawek w Pile – pani Bernadecie Kowalskiej,  prezesowi Klubu Sportowego „Gwardia” w Pile – panu Stanisławowi Małachowskiemu,  właścicielowi  Agencji Handlowo-Usługowej „Olimp” w  Pile –  panu  Zbigniewowi Łapaczowi, właścicielowi „4 Run” Sp. z o.o. i sp. k. w Pile – panu Markowi Jaroszewskiemu.

          Dzięki Państwa ofiarności mogliśmy uhonorować pamiątkowymi medalami wszystkich uczestników biegów i nagrodzić aż 84 najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach.

   Wyrażając swoją wdzięczność, życzę Państwu wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.

Słowa podziękowania kieruję również do pani Małgorzaty Śliwińskiej – głównej inicjatorki biegów, pani Emilii Załachowskiej – sołtys wsi Równopole, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Równopolu – pani Mirosławy Perskiej za  przygotowanie placu i poczęstunku dla zawodników. Ogromne podziękowania należą się również prezesowi  Zarządu  Gminnego ZOSP RP – panu Zygmuntowi Dorszewskiemu, kierownikowi Posterunku Policji w Kaczorach – panu Adamowi Stępniewskiemu, wszystkim strażakom i funkcjonariuszom policji, którzy w tym roku zabezpieczali trasę, panu Jerzemu Żylińskiemu – głównemu sędziemu,  sołtysom: pani Marioli Zielińskiej, panu Zenonowi Kinowi, pracownikom Urzędu Gminy – pani Paulinie Banasik, inspektor ds. promocji gminy i Monice Baszczyn, inspektor ds. gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz dróg, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach – dyrektor, pani Krystynie Adamczyk, starszemu instruktorowi GOK Izabeli Skwirowskiej,  kapelmistrzowi Zdzisławowi Nawrotowi, gminnej orkiestrze dętej, mieszkankom Równopola,  pani Wiolecie Janowskiej i uczniom Szkoły Podstawowej w Śmiłowie, którzy swoim występem uświetnili to sportowe wydarzenie.

Za okazaną życzliwość i bezinteresowną pomoc przy organizacji biegów dziękuję także Radzie Sołeckiej z Równopola oraz wszystkim mieszkańcom Równopola  i gminy Kaczory, którzy czynnie wzięli udział w przygotowaniu tego sportowego przedsięwzięcia . 

                                                                                                        Brunon Wolski

                                                                                                /Wójt Gminy Kaczory/

 

 

Udostępnij ten wpis