„NASZA GMINA – MÓJ DOM” PO RAZ IX
W roku 2014 po raz dziewiąty ogłosiliśmy konkurs pod hasłem „Nasza Gmina – Mój Dom”, któremu patronuje Wójt Gminy Kaczory. Adresowany do wszystkich twórców amatorów bez względu na wiek, którzy piszą, malują, fotografują. Najczęściej tworzą „do szuflady”, tylko nieliczni decydują się pokazać innym i podzielić się wytworem własnej duszy i umysłu. Wdzięczni jesteśmy za ich otwartość i sposób wyrażania swojej artystycznej pasji.
W IX Gminnym Konkursie Fotograficznym komisja artystyczna, której przewodniczył Wojciech Beszterda, artysta fotografik ,członek Związku Polskich Artystów Fotografików, po zapoznaniu się z ponad 40 pracami fotograficznymi postanowiła wyróżnić:
w I kategorii wiekowej – od 7 do 12 lat:
Tymoteusza Michniewicza – ucz. kl. IV SP Kaczory – za śmiałą próbę fotograficznej interpretacji materii historycznej,
w II kategorii wiekowej – od 13 do 18 lat:
I miejsce – Oliwia Romanów – ucz. kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach – za wykorzystanie historycznych materiałów fotograficznych i próbę zestawienia ze współczesnością
wyróżnienie:
Kamila Łukaszuk – ucz. kl. III D Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach oraz Izabela Kędziora – ucz. kl. III D Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach – za podjęcie materii historycznej i współczesną interpretację
w III kategorii wiekowej – powyżej 18 lat:
I miejsce – Antoni Kozłowski – za twórczą prostotę oraz pełne szacunku odniesienie do fotografii powstałych we wcześniejszych latach,
II miejsce – Oliwia Warzyńska – „To co za nami”
III miejsce – Maria Jagodzińska – za zestaw prac,
wyróżnienie:
Radosław Noska – za pracę „Dzień Przedszkolaka”.
Na konkurs literacki wpłynęły 33 prace. Wśród nich królowała proza i listy, pojawiły się również utwory poetyckie. Po zapoznaniu się z nadesłanymi utworami z przyjemnością przedstawiamy wyróżnionych twórców:
KATEGORIA I – 7-12 LAT
I miejsce – Dagmara Młynarek (za wiersz pt. ”Gala koni” w szczególności za umiejętność posługiwania się rymem i rytmem, a także mimo młodego wieku dużą lekkość pióra)
II miejsce – Roksana Załachowska (za historię domu rodzinnego wraz z dokumentacją fotograficzną)
KATEGORIA II – 13-18 LAT
I miejsce – Izabela Rentz (za tekst „To już historia” i zwrócenie uwagi na to, że każdy z nas ma swoją historię, własne przeżycia, wspomnienia a wszystkie nasze dni są właśnie podróżą przez historię)
II miejsce – Marek Giers (za trzymającą w napięciu opowieść pt. „Tajemnica pałacu w Dziembowie”)
III miejsce – Julia Kozera (za pełną ciepła i miłości opowieść rodzinną oraz stwierdzenie „że ramiona tych, których kochamy są zawsze najcieplejsze”)
III miejsce – Julia Tecław (za wzruszający list pisany do siostry – smutną historię z czasów wojny)
KATEGORIA III – POWYŻEJ 18 LAT
I miejsce – Sabina Michniewicz (za utwór – niezwykłe wspomnienie rodzinne pt. „Pod Twoją obronę”)
II miejsce – Arek Gawron (za nadesłany liczny cykl wierszy, z których każdy jest osobistą historią, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wiersz pt. „Mówimy o tym jak jest” oraz „Ja widzę to czego on nie widział”)
wyróżnienie:
Mateusz Koczorowski (za historię „Wystrzałowe grzybobranie ” – pokazanie tego, że nasze zwykłe historie okazują się czasami tymi niezwykłymi, pozostającymi na długo w pamięci).
Laureatom serdecznie gratuluję a wszystkim osobom dziękuję za udział w konkursie oraz prawdziwą przyjemność, jaką miałam podczas lektury Waszych utworów. Jonathan Carroll w książce pt. „Zaślubiny patyków” powiedział: „Ostatecznie wszyscy mamy do opowiedzenia historię. A chociaż ją przeżyliśmy, zazwyczaj opuszcza nas odwaga i nie mamy pojęcia, jak ją opowiedzieć…”. Mieliście wrażliwość, pomysł i odwagę, aby podzielić się Waszą historią. Jeszcze raz gratuluję i serdecznie dziękuję.
Ewa Nowakowska (poetka, reżyser) przewodnicząca komisji konkursu literackiego.
Konkurs plastyczny:
w I kategorii wiekowej – od 7 do 12 lat:
równorzędne nagrody: Nikola Rubik – ucz. kl. III SP Dziembowo „Zawody konne w Dziembówku”,
Martyna Hoffmann – ucz. kl. III SP Śmiłowo,
Kacper Lenart – ucz. kl. III SP Śmiłowo,
wyróżnienie: Dominika Encminger – ucz. kl. II SP Kaczory – „Zawody konne w Dziembówku”, Krzysztofa Radka – ucz. kl. V SP Kaczory,
w III kategorii wiekowej – powyżej 18 lat:
I miejsce – Katarzyna Gałecka „Zima”,
I miejsce – Waldemar Tyluś,
II miejsce – Patrycja Świtała,
wyróżnienie:
Artur Łukasik, Łukasz Garniec, Jolanta Pawłowska, Wojciech Śwital, Tomasz Szymański, Szymon Węgielski za wykorzystanie różnych technik do ostatecznej prezentacji dzieła.
Jury dostrzega i gratuluje autorom podejmowania śmiałych prób interpretacji zjawisk przyrodniczych, zdarzeń historycznych (zarówno tych ogólnych jak i osobistych) oraz przekształcania ich w materię plastyczną. Dotyczy to zarówno prac malarskich, fotografii oraz prac wykonanych w technikach mieszanych. Zachęcamy uczestników do kontynuacji tych działań mających w sobie duży potencjał dokumentalny, którego wartość może ujawnić się dopiero po latach.
Prace, które wpłynęły są potwierdzeniem na to, że Nasza Gmina nie jest białą plamą na bogatej mapie kultury polskiej. Kaczory, nasza „Mała Ojczyzna” zaznaczona została twórczą wizją poprzez różnorodność środków i sposobów wypowiadania siebie. W żywym kontakcie ze sztuką artyści tworzą, ubarwiają naszą codzienność i dzięki swojej twórczej pasji wzbogacają siebie i nasz region. Konkursy wzbudziły tak w twórcach jak i oglądających pozytywne emocje, które dają nam szansę mocniej zaistnieć tu i teraz.
Uroczystość wręczenia nagród przez Wójta Gminy Kaczory P. Brunona Wolskiego połączona z otwarciem wystawy odbyła się 13 kwietnia 2015r. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
tekst: Krystyna Adamczyk
fot.: Izabela Skwirowska