OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„/…/  Serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej
gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce
swobody w całym blasku.
Z Wami razem przeżywam wzruszenie
tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję
życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra
Ojczyzny i szczęścia Jej obywateli.”

 

z Pierwszego Rozkazu Do Wojska Polskiego
Warszawa  dnia 12 listopada 1918 r.

Józef  Piłsudski

 

Obchody  Narodowego Święta Niepodległości, jak co roku, miały w gminie Kaczory uroczysty przebieg. 11 listopada zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury  ponad dwugodzinny program artystyczny, poprzedzony uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Kaczorach, celebrowaną przez ks. proboszcza Hieronima Krawczyńskiego.

W sali GOK po wprowadzeniu sztandaru przez kombatantów, PZW Koło Kaczory i młodzieży Gimnazjum im. Jana Pawła II po odegraniu hymnu państwowego na scenie pojawiła się grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaczorach.

Tradycją już się stało, że uczniowie prezentują tego dnia wiersze i pieśni patriotyczne dla mieszkańców, władz gminy i kombatantów. Tym razem program artystyczny przygotowali wychowankowie SP Kaczorach. Uczniowie klas III-VI pod kierunkiem nauczycieli: Marioli Bilejczyk, Romany Łukaszewicz i Lidii Jaster przybliżyli widowni drogę naszego kraju do niepodległości. Mali aktorzy doskonale potrafili przenieść publiczność w atmosferę tragicznych dziejów naszego narodu. Piękną inscenizację wspartą scenografią nawiązującą do symboli narodowych i tradycji  widownia wysłuchała w ciszy i skupieniu.

W dalszej części programu  wystąpił zespół wokalny „SONATA” pod kierownictwem Jana Margowskiego i orkiestra dęta pod batutą Zdzisława Nawrota.

tekst: Krystyna Adamczyk
fot.:Monika Baszczyn

 

Udostępnij ten wpis

UWAGA - ZMIANA GODZINY ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

Informujemy, że w związku z Państwa sugestiami, zmieniliśmy godzinę ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH w II tygodniu FERII.

Zajęcia odbędą się we wtorek w godzinach 14.30-16.00. Za podpowiedź dziękujemy ;-)