ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Udziałem w nabożeństwie w intencji ojczyzny oraz uroczystej akademii mieszkańcy gminy Kaczory uczcili  w piątek  Święto Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 mszą św. w kościele p.w. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Kaczorach, którą odprawił ks. Andrzej Czerwiński, proboszcz parafii w Kaczorach.

Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy zostali zaproszeni na część artystyczną do sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach. Okolicznościowy program słowno – muzyczny przygotowali w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Śmiłowie pod kierownictwem nauczycieli: Pauliny Lȕck i Renaty Popowskiej. Literackim słowem i patriotyczną pieśnią uczniowie przypomnieli trudną drogę polskiego narodu ku wolności. Program został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność.

Radosny nastrój święta odzwierciedlił muzyczny koncert, przygotowany na zakończenie akademii  przez gminną orkiestrę dętą, zespół wokalny „Sonata” oraz uczestniczki warsztatów wokalnych, prowadzonych w Gminnym Ośrodka Kultury w Kaczorach. Zespoły wystąpiły w repertuarze patriotyczno-rozrywkowym, przygotowanych na tą wyjątkową okoliczność. Niespodzianką podczas koncertu były solowe wystąpienia w wykonaniu Moniki Zenel – pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach i Aleksandra Sicińskiego – członka gminnej orkiestry dętej.

Po zakończeniu części artystycznej wójt gminy Brunon Wolski podziękował  osobom występującym na scenie za wzorowe przygotowanie uroczystości. – Dzisiejsza akademia  była piękną lekcją historii – podkreślił w swoim wystąpieniu. Apelował do mieszkańców gminy, by świętując odzyskanie niepodległości zawsze pamiętali o tych, który walczyli i zginęli za ojczyznę. Zachęcał wszystkich do radowania się z faktu, że żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce i okazywania sobie wzajemnego szacunku.

Uroczystą akademię przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Śmiłowie w następującym składzie: Adriana Bethke (kl. V), Joanna Długaszewicz (kl. V), Alicja Domańska  (kl. V), Alicja Górka (kl.V), Marcelina Jackowska (kl. V), Hanna Karolczak (kl. VI), Łukasz Krzyżaniak (kl. VI), Agata Maternowska (kl. VI), Wiktoria Mrotek (kl. VI), Julita Szczepaniak (kl. VI), Oliwia Zielińska (kl. VI), Weronika Jendrzejek (kl. VII), Kinga Kroll (kl.VII), Joanna Lach (kl. VII), Oliwia Nowak (kl. VII), Katarzyna Pawłowska (kl. VII), Natalia Szdzuij (kl. VII). W okolicznościowym koncercie z okazji Święta Niepodległości wystąpiły uczestniczki warsztatów wokalnych prowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach w składzie: Kinga Kroll, Oliwia Nowak, Agata Maternowska, Alicja Górska, Natalia Szdzuij, Joanna Długaszewicz, Sandra Radke.

tekst/fot.: Paulina Banasik

Udostępnij ten wpis