ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Najpierw msza św. w intencji ojczyzny, później uroczysta akademia i koncert w wykonaniu zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach – to wszystko znalazło się w tegorocznym niedzielnym programie obchodów Święta Niepodległości. To wyjątkowe święto uczciło w Kaczorach  kilkudziesięciu mieszkańców gminy.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 mszą św. odprawioną w kościele p.w. Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Kaczorach, w trakcie której ks. dziekan Hieronim Krawczyński wygłosił homilię w duchu patriotycznym. Po jej zakończeniu, w samo południe na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach w uroczystej akademii wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej z Dziembowa. Literackim słowem i patriotyczną pieśnią młodzież przypomniała trudną, zakrwawiona ludzką krwią drogę polskiego narodu ku wolności. Program artystyczny przygotowany pod kierownictwem dyrektor Elżbiety Kozak i nauczycieli: Anity Boruty, Izabeli Zaworskiej oraz Natalii  Derek wzruszył serca wielu osób i został nagrodzony gromkimi brawami. Publiczność miała także okazję  wysłuchać niecodziennego recitalu. Niespodzianek nie brakowało. Zespół wokalny „Sonata” wystąpił w duecie z  chórem „Kamerata”, działającym przy kościele p.w. Najświętszej Marii Panny w Chodzieży. Muzyczną gwiazdą niedzieli była   gminna orkiestra dęta, która przygotowała na tę okoliczność wyjątkowy repertuar z  fantastycznie brzmiącymi solówkami  w wykonaniu Waldemara Ratajczyka, Joanny Karłowicz i Antoniego Wizy.

Po zakończeniu części artystycznej wójt gminy Brunon Wolski, który wziął udział u obchodach, złożył mieszkańcom gminy okolicznościowe życzenia oraz  podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania święta.  – Uroczysta akademia, w której mieliśmy okazję dziś uczestniczyć to była wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu –podkreślił.

tekst/fot.: Paulina Banasik

Udostępnij ten wpis