XI WIELKA GALA JEŹDZIECKA

XI WIELKA GALA JEŹDZIECKA


Kujawianka zdobyła mosiężnego kaczora.
Wielkopolanie nie zdołali w tym roku zatrzymać mosiężnego kaczora. Po raz pierwszy w historii Wielkiej Gali Jeździeckiej w Dziembówku  główna nagroda w konkursie klasy „C” Grand Prix Kaczor powędrowała do województwa kujawsko-pomorskiego i tam przez najbliższy rok będzie promować gminę Kaczory. Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory przejęła Kujawianka  Józefina  Siałkowska. Młoda amazonka z Torunia oprócz mosiężnego kaczora otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 3500,-.

Tegoroczna XI już Wielka Gala Jeździecka, będąca jednocześnie X Memoriałem im. Szymona Usowicza odbyła się w sobotę, 11 sierpnia. Impreza po raz kolejny przyciągnęła na miejscowy stadion w Dziembówku tłumy. Trybuny oblegane były nie tylko przez miłośników koni, ale również przez wielu sympatyków kapeluszowej mody. Wszystko za sprawą konkursu dla publiczności na najładniejszą kompozycję kostiumową połączoną z kapeluszem.

Spośród kilkunastu startujących w tym konkursie najładniejszą kompozycję  zaprezentowała Julita Potecka z córką Hanią z Piły. Kolejna na liście najlepszych była Donata Karczewska z Dziembówka, ubiegłoroczna triumfatorka konkursu na najładniejsze nakrycie głowy.

Sobotnia rywalizacja na kapelusze nie przysłoniła jednak głównych punktów w programie tegorocznej gali – czterech widowiskowych konkursów z udziałem znamienitych jeźdźców i ich koni.

Zawody konne rozpoczął konkurs klasy „L” – dwufazowy, niezbyt skomplikowany, z najniższymi przeszkodami. Był to jedyny konkurs, w którym jeźdźcy mieli możliwość podwójnego startu na tym samym koniu. Podczas rozgrywania konkursu parkur podzielny był na dwie fazy. W pierwszej fazie na dystansie 330 m jeźdźcy mieli zmierzyć się  z ośmioma  przeszkodami w czasie nieprzekraczającym 65 sekund. Tym, którym udało się pokonać parkur w wyznaczonym czasie bez zrzutki, kontynuowali skoki w drugiej fazie na nieco krótszym już dystansie. W kolejnym etapie do pokonania było już tylko pięć przeszkód w czasie 53 sekund. W konkursie najlepiej wypadła Anna Piwońska z klubu Oxer Paruszka, startująca na koniu Kama. Zawodniczka ukończyła drugą fazę bez punktów karnych z czasem 20.81 s. i tym samym zdobyła główne trofeum Puchar Sołtysa Wsi Dziembówko. Anna Piwońska na tym samym koniu zajęła również miejsce drugie. Startując drugi raz uzyskała czas 21.14 s. Na trzecim miejscu brylował Piotr Bąk na koniu A Marina L z klubu Profil Piła (23.36), na czwartym Alicja Ładzińska z klubu Hobbit Jabłonowo (koń Wiki, 23.39), a na piątym Dawid Rakoczy i jego koń Baton z klubu Profil Piła (23.97).

W  konkursie zwykłym klasy „P” o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Kaczory każdy startujący musiał wykonać dwanaście skoków przez przeszkody o wysokości 110 cm. Norma czasu wynosiła 84 sekundy. W tym konkursie czołowe miejsca zajęli: I – Kamila Kuśmierkowska na koniu Ibix z MKS Dąb Dębno (60.98), II – Łukasz Woźniak na koniu Armani z klubu Morena Sieraków Gałowo (62.25), III – Jacek Kuśnierczak z JUKS Mieczewo (koń Vip, 62.68), IV – Hubert Łaszcz z klubu Profil Piła (koń Artano G, 64.47), V- Dawid Rakoczy z klubu Profil Piła (koń Bas, 64.67).

Sporym wyzwaniem okazał się dla jeźdźców konkurs klasy „N” o wzrastającym stopniu trudności z jokerem. Konkurs został przeprowadzony na ośmiu przeszkodach o wzrastającej trudności. Poprawne pokonanie kolejnej przeszkody łączyło się ze zdobyciem wzrastającej punktacji. W konkursie występowała przeszkoda alternatywna znacznie wyższa i trudniejsza technicznie od pozostałych. Zawodnik, który zdecydował się ją pokonać, mógł zyskać podwójną punktację za ostatnią przeszkodę. Warunkiem było bezbłędne wykonanie skoku. W konkursie tym swoje ponadprzeciętne umiejętności zaprezentowała Józefina Siałkowska z Torunia, która zdobyła komplet 44 pkt i  I miejsce, dosiadając konia  Cassino S (39.80). Na drugim miejscu uplasował się dobrze dysponowany tego dnia Dawid Rakoczy z Piły na koniu Amarillus (44 pkt, 45.54), na trzecim Hubert Ludwiczak w duecie z koniem Dominator z klubu Sokół Damasławek (44 pkt, 47.98). Czwarta i piąta lokata przypadła: Jackowi Kuśnierczakowi z Mieczewa (44 pkt, 50.33) i Mikołajowi Chilewskiemu z Osielska (44 pkt, 50.79).

W głównym konkursie klasy „C” Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory, X Memoriale Szymona Usowicza  wystartowało dziewięciu jeźdźców. Czterech z nich: Dawid Rakoczy, Wojciech Dahlke, Mikołaj Chilewski i Kamila Kuśmierkowska startowało dwukrotnie na innym koniu. Konkurs podstawowy bez punktów karnych i z zachowaniem normy czasu zakończyło siedmiu szczęśliwców. W dogrywce bezkonkurencyjna okazała się młoda amazonka z JUKT Toruń Józefina Siałkowska, która na koniu Cassino S pokonała bezbłędnie wyznaczone przeszkody z czasem 31.39. Drugi był jeździec pilskiego Profilu Dawid Rakoczy w parze z koniem Amarillus (czas 35.00), trzeci z kolei Andrzej Żejmo na koniu Sekret z klubu Miralex Gonitwa (czas 38.05). Pozostałe nagradzane miejsca zajęli: IV-  Dawid Rakoczy na koniu Unisco (4 pkt. karne, czas 32.12) oraz V – Wojciech Dahlke w duecie z koniem Bolshoi z BKS Kłos Budzyń (4 pkt. karne, czas 39.67).

Po rozegraniu każdego konkursu organizatorzy oraz zaproszeni goście honorowali najlepszych jeźdźców pamiątkowymi pucharami oraz nagrodami finansowymi. A było czym honorować, bo na nagrody finansowe  w tym roku organizatorzy przeznaczyli 15000,- . Każdą dekorację wieńczyła runda honorowa, podczas której jeźdźcy prezentowali się publiczności po raz ostatni. Było więc na co popatrzeć.

Organizatorami tegorocznej gali byli: Urząd Gminy Kaczory, KJ Profil Piła oraz Farmutil H.S.

tekst: Paulina Banasik
fot.: Izabela Skwirowska

 

Udostępnij ten wpis