XIII WIELKA GALA JEŹDZIECKA

XIII WIELKA GALA JEŹDZIECKA


W tym roku dopisała i  pogoda i doskonała frekwencja. Organizatorom tegorocznej  XIII już Wielkiej Gali Jeździeckiej, która odbyła się w niedzielę 17 sierpnia  w Dziembówku, udało się rozgonić deszczowe chmury i przeprowadzić zawody przy względnie dobrej pogodzie. Na frekwencję zarówno tą na widowni jak i na parkurze, również  nie było powodu narzekać – trybuny aż uginały się od licznie zgromadzonej publiczności, a na parkurze swoje ponadprzeciętne umiejętności jeździeckie zaprezentowali reprezentanci osiemnastu klubów jeździeckich.
Tegoroczna gala, którą zorganizowali: Urząd Gminy Kaczory, Klub Jeździecki „Profil” Piła, Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy i ASD „Toyota” Tadeusz Ukleja była jednocześnie XII Memoriałem im. Szymona Usowicza.
Zawody konne rozpoczął konkurs klasy „L” – dwufazowy, niezbyt skomplikowany, z najniższymi przeszkodami. Był to jedyny konkurs, w którym jeźdźcy mieli możliwość podwójnego startu na tym samym koniu. Podczas rozgrywania konkursu parkur podzielny był na dwie fazy. W pierwszej fazie na dystansie 380 m jeźdźcy mieli zmierzyć się  z ośmioma  przeszkodami w czasie nieprzekraczającym 66 sekund. Tym, którym udało się pokonać parkur w wyznaczonym czasie bez zrzutki, kontynuowali skoki w drugiej fazie na nieco krótszym już dystansie. W kolejnym etapie do pokonania było już tylko pięć przeszkód w czasie 47 sekund. W konkursie najlepiej wypadła Alicja Maślanka z PKJ Beryl Mortęgi, startująca na koniu Rebus. Zawodniczka ukończyła drugą fazę bez punktów karnych z czasem 26.67 s. i tym samym zdobyła główne trofeum Puchar Sołtysa Wsi Dziembówko. Łukasz Krajewski z Klubu Jeździeckiego Agro-Handel Śrem, który na koniu Bellissima L pokonał parkur w czasie 27.03, zajął miejsce drugie. Na trzecim miejscu brylowała Joanna Olejniczak  na koniu Siena z klubu WTK Hermanów (28.31), na czwartym Dawid Rakoczy z klubu Profil Piła (koń  Hatoki, czas 29.30), a na piątym Marcin Bętkowski i jego koń Gudrun L z klubu Agro-Handel Śrem (29.36).
W  konkursie zwykłym klasy „P” o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Kaczory każdy startujący musiał wykonać jedenaście skoków przez przeszkody o wysokości 110 cm. Norma czasu wynosiła 69 sekund. W tym konkursie czołowe miejsca zajęli: I – Leszek Nieużyła na koniu Kocanka z KJ Profil Piła (53.44), II – Dawid Rakoczy na koniu Dakito z klubu Profil Piła (53.69), III – Beata Strzałkowska z klubu Cavallo Szczecin (koń Felisiene, 54.34), IV – Łukasz Krajewski z klubu Agro-Handel Śrem (koń Bellissima, 56.73), V- Wiktor Szała z klubu Agro-Handel Śrem(Landos, 57.55).
Sporym wyzwaniem okazał się dla jeźdźców konkurs klasy „N” o wzrastającym stopniu trudności z jokerem o Puchar Henryka Stokłosy. Konkurs został przeprowadzony na ośmiu przeszkodach o wzrastającej trudności. Poprawne pokonanie kolejnej przeszkody łączyło się ze zdobyciem wzrastającej punktacji. W konkursie występowała przeszkoda alternatywna znacznie wyższa i trudniejsza technicznie od pozostałych. Zawodnik, który zdecydował się ją pokonać, mógł zyskać podwójną punktację za ostatnią przeszkodę. Warunkiem było bezbłędne wykonanie skoku. W konkursie tym swoje ponadprzeciętne umiejętności zaprezentowała Beata Strzałkowska ze Szczecina, która zdobyła komplet 44 pkt i  I miejsce, dosiadając konia  Larron  (47.43). Na drugim miejscu uplasował się dobrze dysponowany tego dnia Dawid Rakoczy z Piły na koniu Amarillus (44 pkt, 47.70), na trzecim Mieszko Dąbrowski w duecie z koniem Efron z klubu BM Kobylin (44 pkt, 47.75). Czwarta i piąta lokata przypadła: Leszkowi Gramzie z klubu Aro-Handel Śrem (44 pkt, 47.88) i Michałowi Gospodarczykowi z poznańskiego klubu Lotus (44 pkt, 50.75).
W głównym konkursie klasy „C” Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory wystartowały dwadzieścia trzy pary. W finałowej rozgrywce, do której zakwalifikowało się dziesięć duetów, zwycięstwo z ubiegłego roku na koniu Bolshoi powtórzył Wojciech Dahlke. Reprezentant budzyńskiego klubu Kłos, który zachował mosiężnego kaczora na kolejny rok, pokonał bezbłędnie parkur w czasie 33.73 sekund. Bliscy zwycięstwa byli reprezentanci pilskiego Profilu: Dawid Rakoczy na koniu Baton, któremu przypadła druga lokata (czas 37.66) oraz Martin Rozynek na koniu Beagle W/V, który zakończył konkurs z czasem 39.46 na trzecim miejscu. Pozostałe nagradzane miejsca zajął Dawid Rakoczy na koniach: Casch (IV miejsce, 4 pkt. karne, czas 34.28) i  Amarillus (V  miejsce, 4 pkt. karne, czas 34.37).
Pigmentu zawodom dodały dwie bardzo widowiskowe konkurencje: samochód i koń, w której startowali sponsorzy i zaproszeni goście oraz konkurs dla publiczności na najładniejszy kapelusz. W tym roku w konkursie samochód i koń bezkonkurencyjna okazała się para Przemysław Rozynek i Martin Rozynek (65.58), a najładniejsze nakrycie głowy zaprezentowała Ewa Owsianna z Dąbrówki koło Poznania. Serdecznie dziękujemy sponsorom, dzięki którym mogliśmy nagrodzić wszystkie osoby prezentujące swoje kapelusze. A byli to: Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, „Olimp” Zbigniew Łapacz Piła, BS Kaczory, Zakład Produkcyjno-Handlowy Tadeusz Stępniewski Morzewo, WORD oddział w Pile oraz Restauracja „Hacjenda” Lesław Wiatrowski Poznań.
Po rozegraniu każdego konkursu organizatorzy oraz zaproszeni goście honorowali najlepszych jeźdźców pamiątkowymi pucharami oraz nagrodami finansowymi. Każdą dekorację wieńczyła runda honorowa, podczas której jeźdźcy prezentowali się publiczności po raz ostatni. Było więc na co popatrzeć.

tekst: Paulina Banasik
fot.: GOK Kaczory

Udostępnij ten wpis