XV WIELKA GALA JEŹDZIECKA

XV WIELKA GALA JEŹDZIECKA


Dawid Rakoczy nie oddał rywalom brązowego kaczora, który od 15 lat jest główną nagrodą Wielkiej Gali Jeździeckiej w Dziembówku. Zawodnik na koniu Sanczo w rozgrywce głównego konkursu klasy C pokonał parkur bezbłędnie, uzyskując najlepszy czas – 35 i 6 setnych sekundy. Nazwisko wychowanka pilskiego klubu jeździeckiego „Profil” wygrawerowane zostanie na Pucharze Przechodnim Wójta Gminy Kaczory już po raz siódmy.   

W niedzielę, 14 sierpnia byliśmy świadkami XV jubileuszowej edycji Wielkiej Gali Jeździeckiej w Skokach przez Przeszkody, będącej jednocześnie XIV Memoriałem im. Szymona Usowicza.

Zawody konne rozpoczął tradycyjnie konkurs klasy „L” o Puchar Sołtysa Wsi Dziembówko. Był to konkurs dwufazowy, niezbyt skomplikowany, z najniższymi przeszkodami, w którym jeźdźcy mieli możliwość podwójnego startu na tym samym koniu. W konkursie najlepiej wypadł Abaimov Artem, startujący na koniu Odys. Zawodnik ukończył drugą fazę bez punktów karnych z czasem 35.11 s. Ten sam jeździec w parze z koniem H Oberlina B (0 pkt., 39.63 s.) i Camaros (0 pkt., 42.01 s.) zajął również miejsce drugie i trzecie.

W konkursie zwykłym klasy „P” o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Kaczory do pokonania były przeszkody o wysokości 110 cm. W tym konkursie brylował Michał Szafryna, który zajął pierwsze miejsce. Najlepszy wynik (55.04 s.) reprezentant BKS Kłos Budzyń uzyskał w parze z klaczą Cuidamme. Na drugim miejscu uplasowała się Julia Brand na koniu Lajero KG (56.49 s.), na trzecim ponownie Michał Szafryna, ale na koniu Benema (56.59 s.).

Sporym wyzwaniem okazał się dla jeźdźców konkurs klasy „N” o Puchar Henryka Stokłosy, który został przeprowadzony na ośmiu przeszkodach o wzrastającej trudności. W konkursie tym występowała przeszkoda alternatywna, dwukrotnie wyżej punktowana. Tym razem swoje ponadprzeciętne umiejętności zaprezentował Łukasz Brzóska z Klubu Jeździeckiego Miralex Jakubowo, który na koniu Grenada w czasie 43.57 s. zdobył komplet 44 pkt. Drugie miejsce zajął dobrze dysponowany tego dnia Dawid Rakoczy na koniu Hatoki z Klubu Jeździeckiego Profil Piła (44 pkt, 46.03 s.). Trzecie miejsce przypadło Julii Brand z SCSJ Coval- Biały Bór, która startowała na koniu Lajero KG (40 pkt, 56.19 s.).

Rywalizację w konkursie „Toyota i koń” wygrał prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek w parze z Łukaszem Brzóską z Klubu Jeździeckiego Miralex Jakubowo.

Najwięcej emocji dostarczył jednak główny konkurs klasy „C” – Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory, w którym konie i jeźdźcy mieli do pokonania przeszkody ustawione na 130 cm. Na zawodników, którym udało się pokonać tor bezbłędnie, czekała rozgrywka. Z dziesięciu startujących par do drugiego etapu zakwalifikowały się cztery. Niekwestionowanym zwycięzcą w tym konkursie został Dawid Rakoczy na koniu Sanczo (0 pkt., 35.06 s.) z Klubu Jeździeckiego Profil Piła i to jemu przypadła główna nagroda – Puchar Grand Prix Kaczor. II miejsce zajął ponownie Dawid Rakoczy tym razem na koniu Hatoki (0 pkt., 45.18 s.), III miejsce – Agata Dahlke z BKS Kłos Budzyń na koniu Vandamme (4 pkt., 37.22 s.).

Sympatycznym dodatkiem do zmagań konnych był jak co roku konkurs dla publiczności na najładniejszy kapelusz. W tym roku najładniejsze nakrycie głowy zaprezentowała pani Donata Karczewska z Dziembówka. Wszystkie osoby uczestniczące w konkursie otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów.

Najlepsze pary w poszczególnych konkursach konnych nagrodzone zostały przez organizatorów okazałymi pucharami i nagrodami finansowymi. Każdą dekorację wieńczyła runda honorowa, podczas której jeźdźcy prezentowali się publiczności po raz ostatni.

Okazałą statuetką z brązu otrzymał także główny inicjator zawodów – Jerzy Cerba w podziękowaniu za osobiste zaangażowanie w organizację gali i promocję gminy Kaczory.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem SĄGORSI. Organizatorami tegorocznej gali byli: Urząd Gminy w Kaczorach, Klub Jeździecki „Profil” Piła, Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy, ASD „TOYOTA” – Tadeusz Ukleja.

tekst: Paulina Banasik
fot.: Izabela Skwirowska

Udostępnij ten wpis