XVI TURNIEJ WSI
W tegorocznym turnieju wzięło udział 11 sołectw. 31 lipca na stadionie LZS w Kaczorach zawodnicy z poszczególnych wsi walczyli o Puchar Wójta Gminy Kaczory w ośmiu konkurencjach:
SZTAFETA DZIECIĘCA Konkurencja dla dzieci w wieku 8-12 lat.
I zawodnik pokonywał dystans 30 m do pachołka i z powrotem skacząc na piłce.
II zawodnik pokonywał dystans 30 m w worku do pachołka, z powrotem z workiem w ręku.
III zawodnik pokonywał dystans 30 m do pachołka z powrotem skacząc na piłce.
IV zawodnik pokonywał dystans skacząc na skakance, wracał ze skakanką w ręku.
V zawodnik pokonywał dystans 30 m do pachołka i z powrotem skacząc na piłce.
Najlepsza okazała się sztafeta z Dziembowa w składzie: Krystian Zodrow, Adrian Janochowski, Sebastian Pazdaj, Dawid Mostaler i Patryk Mostaler. Drugie miejsce zajęła sztafeta ze Śmiłowa: Dominika Lenart, Damian Drzewiecki, Kamila Łukaszuk, Błażej Miszkurka, Katarzyna Lemańska. Trzecie miejsce wywalczyło Rzadkowo: Maciej Mostaler, Mateusz Senska, Julia Zabel, Zuzanna Piosik, Oskar Kozera.
W każdej konkurencji za zajęcie trzech pierwszych miejsc zawodnicy otrzymywali pamiątkowe statuetki.
MEGA NARTY Startowało trzech zawodników z każdej dr uż yny. Stali oni w parze nart jeden za drugim; musieli maszerować równocześnie tak, aby narty posuwały się do przodu. Zawodnicy mogli trzymać się za biodralu b ram iona. Narty – dwie deski o wymiarach ok. 15 cm szerokości i ok. 1,80 długości z przymocowanymi paskami na stopy. Konkurencja rozgrywana była na dystansie 15 metrów.
Najszybsi okazali się zawodnicy z Dziembówka: Andrzej Karczewski, Paulina Miedzianowska i Hubert
Martenka. Tuż za nimi na metę dotarło trio z Równopola: Wojciech Fonferek, Marcin Fonferek i Dawid Kozłowski.
Trzecie miejsce zajęła drużyna z Jeziorek: Piotr Gawrysiak, Przemysław Kubiak oraz Marcin Kubiak.
POJEDYNEK HOLOWNIKÓW Konkurencja dla siłaczy. Każda wieś wystawiała dwóch zawodników, których zadaniem było przeciągnięcie za pomocą liny samochodu na dystansie 30 m. Zawodnik siedzący za kierownicą musiał posiadać ważne prawo jazdy. Obowiązywało obuwie sportowe bez korków i kolców. Liczył się najkrótszy czas pokonania trasy.
najsilniejszym „holownikiem” okazał się Dawid Kozłowski z Równopola a za kierownicą wspierała go Emilia Wełnic. Drugi siłacz Bartek Melenthin pochodził z Morzewa a za kierownicą asekurował go Karol Hofman. Trzecie miejsce przypadło zawodnikowi z Jeziorek – Przemysławowi Kubiak z kierowcą Elwirą Nieciąg.
MARSZ NA PŁYTKACH – W konkurencji brali udział mężczyzna i kobieta powyżej 20 lat. Kobieta stała na starcie na dwóch płyt kach. Mężczyzna kładł przed nią trzecią płytkę i kobieta rozpoczynała marsz na dystansie 20 m. Każdą wolną płytkę mężczyzna pojedynczo przesuwał do przodu, tak, aby partnerka jak najszybciej dotarła do mety nie dotykając stopami murawy. Wymiar płytki – 30 cm x 20 cm.
Najszybszy w tej konkurencji okazał się duet z Dziembowa: Hanna Maślanka i Wojciech Suchta. Drugie miejsce zajęła drużyna z Jeziorek: Daria Kubiak i Marcin Kubiak, natomiast trzeci konkurencję ukończyli zawodnicy z Zelgniewa: Paulina Korcz oraz Krzysztof Stawski.
RZUT ZIEMNIAKIEM – Konkurencja dla seniorów (pow. 60 lat). Zadaniem zawodnika było trafienie ziemniakiem z odległości 4 m w 2 w okrągłe otwory wycięte w płycie na wysokości ok. 1,5 m. Za trafienie w otwór o średnicy 30 cm przyznawano 3 pkt, za trafienie w otwór o średnicy 50 cm – 1 pkt. Zawodnik miał do dyspozycji 3 próby.
Najcelniej rzucał Jan Popowski z Morzewa.Drugie miejsce zajął Tadeusz Depcik z Rzadkowa a trzecie Wiktor Martenka z Dziembowa.
RZUT PIŁECZKĄ – Konkurencja dla seniorek (pow. 60 lat). Zawodniczka miała za zadanie trafienie piłeczką palantową z odległości 4 m w wiszącą na wysokości ok. 1,5 m nad ziemią patelnię o średnicy 30 cm. Do dyspozycji było 5 piłeczek, za każdy celny rzut przyznawano 3 pkt.
Niepokonaną okazała się zawodniczka ze Śmiłowa, Teresa Kaczmarczyk, która tylko raz chybiła. Tuż za nią na podium stanęła Wiesława Szymczak z Kaczor a trzecie miejsce zajęła reprezentantka Zelgniewa, Krystyna Żołędziewska.
PANOWIE NA START – W konkurencji startowały drużyny w składzie:
– chłopiec do 15 lat (rocznik 1996 i młodszy),
– młodzieniec powyżej 15 lat,
– mężczyzna powyżej 30 lat,
– mężczyzna powyżej 40 lat.
Pierwszy zawodnik pokonywał dystans 80 m do pachołka, tam przekazywał pałeczkę kolejnemu zawodnikowi, który wracał na linię startu i znów przekazywał pałeczkę następnemu zawodnikowi. Tak odbywały się cztery zmiany.
Najszybciej dystans pokonała drużyna z Krzewiny: Klaudiusz Kozłowski, Czarek Fabiański, Zbigniew Kędziora i Markus Dolnicki. Niewiele wolniejsi okazali się zawodnicy z Morzewa: Hubert Martenka, Karol Kozera, Radosław Kończak i Eugeniusz Bogusławski. Trzecie miejsce zajęli biegacze z Kaczor: Dariusz Pepliński, Krzysztof Malita, Jacek Ignaszewski oraz Sebastian Maćkowiak.
PANIE NA START – W konkurencji brały udział:
– dziewczynka do 15 lat (rocznik 1996 i młodszy),
– dziewczyna powyżej 15 lat,
– kobieta powyżej 30 lat,
– kobieta powyżej 40 lat.
Zasady obowiązywały takie same jak u panów.
Najlepsze były biegaczki z Rzadkowa: Karolina Rentz, Jadwiga Kozera, Magdalena Zabel i Aneta Bethke. Drugie miejsce zajęły panie z Jeziorek: Adrianna Zielińska, Daria Kubiak, Agnieszka Klimaszewska i Iwona Iwaszkiewicz. Jako ostatnia na pudło wskoczyła drużyna z Równopola: Joanna Michałek, Daria Szala, Agnieszka Szłapa oraz Jolanta Kozłowska.
Po podsumowaniu wszystkich wyników komisja sędziowska w składzie: Marek Wypych, Józef Kowalski, Ewa Zabel, ogłosiła iż w XVI Turnieju Wsi Gminy Kaczory I miejsce zajęła drużyna z Rzadkowa, II – Morzewo, III – Równopole, IV – Jeziorki, V – Dziembowo, VI – Zelgniewo, VII – Śmiłowo, VIII – Kaczory, IX – Dziembówko, X – Krzewina, XI – Brodna.
Muzycznie cały turniej ubarwiała orkiestra z GOK Kaczory pod batutą Zdzisława Nawrota, a wieczorem, tradycyjnie już, zakończono wspólne spotkanie zabawą „pod chmurką”.
Do zobaczenia za rok!
tekst: Izabela Skwirowska
fot.: Izabela Skwirowska
Monika Baszczyn
Antoni Kozłowski