XVI WIELKA GALA JEŹDZIECKA

16 lipca boisko sportowe w Dziembówku było po raz szesnasty areną zmagań najlepszych jeźdźców regionu. Wielka Gala Jeździecka zainicjowana przez Jerzego Cerbę – prezesa KJ Profil Piła przyciągnęła tłumy na miejscowe trybuny. Emocji na parkurze jak co roku nie brakło. Klub jeździecki, będący gospodarzem zawodów po raz kolejny wystawił najlepszego zawodnika w konkursie klasy „C” o Puchar Wójta Gminy Kaczory. Znany wszystkim Dawid Rakoczy trzeci rok z rzędu zdobył „brązowego kaczora” – główną nagrodę gali. Sukces ten zaowocował przejęciem statuetki na własność przez KJ Profil Piła.

Zawody konne rozpoczął konkurs klasy „L” o Puchar Sołtysa Wsi Dziembówko. Był to konkurs dwufazowy, niezbyt skomplikowany, z najniższymi przeszkodami, w którym jeźdźcy mieli możliwość podwójnego startu na tym samym koniu. W konkursie najlepiej wypadła Julia Brand, startująca na koniu Lajero Kg. Zawodniczka Pałuckiego KJ Górki Zadajne ukończyła drugą fazę bez punktów karnych z czasem 38.69 s. Drugie miejsce zajęła Izabela Bąk z KJ Profil Piła na koniu Empatia (41,40), trzecie Mikołaj Bajan z KJ Michałówka na koniu Colinno (44,83 s.).

W konkursie zwykłym klasy „P” o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Kaczory do pokonania były przeszkody o wysokości 110 cm. W tym konkursie brylował Dawid Skiba, który zajął pierwsze miejsce. Najlepszy wynik (57,27 s.) reprezentant KJ Agro-Handel Śrem uzyskał w parze z koniem Chacco Blue As L. Na drugim miejscu uplasowała się Anna Piwońska z KJ Profil Piła na koniu Farrezzo B (59,56 s.), na trzecim Mikołaj Bajan z KJ Michałówka na koniu Collino (71,56 s.).

Sporym wyzwaniem okazał się dla jeźdźców konkurs klasy „N” o Puchar Henryka Stokłosy, który został przeprowadzony na ośmiu przeszkodach o wzrastającej trudności. W konkursie tym występowała przeszkoda alternatywna, dwukrotnie wyżej punktowana. Tym razem swoje ponadprzeciętne umiejętności zaprezentował Dawid Rakoczy z KJ Profil Piła, który na koniu Hatoki w czasie 42,21 s. zdobył komplet 44 pkt. Drugie miejsce zajął dobrze dysponowany tego dnia Andrii Pozdniakov z KJ Dilmar na koniu Riva Loona (44 pkt, 46,53 s.). Trzecie miejsce przypadło Klaudiuszowi Jachowi z KJ Sokół Damasławek, który startował na koniu Black Jack (44 pkt, 47,02 s.).

Rywalizację w konkursie „Toyota i koń” wygrał Jach Sebastian w parze z jeźdźcem Klaudiuszem Jachem (59,33 s.).

Najwięcej emocji dostarczył jednak widzom konkurs klasy „C” – Grand Prix Kaczor o Puchar Przechodni Wójta Gminy Kaczory, w którym konie i jeźdźcy mieli do pokonania przeszkody ustawione na wysokości 130 cm. Na zawodników, którym udało się pokonać tor bezbłędnie, czekała rozgrywka. Z czternastu startujących par do drugiego etapu zakwalifikowało się siedem. Niekwestionowanym zwycięzcą w tym konkursie został Dawid Rakoczy na koniu Sanczo (0 pkt., 33,50 s.) z KJ Profil Piła i to jemu przypadła główna nagroda – Puchar Grand Prix Kaczor. II miejsce zajęła Agata Dahlke z KJ Kłos Budzyń na koniu Vandamme (0 pkt., 34,95 s.), III miejsce – Dawid Skiba z KJ Agro-Handel Śrem na koniu Parco L (0 pkt., 35,00 s.).

Sympatycznym dodatkiem do zmagań konnych był jak co roku konkurs dla publiczności na najładniejszy kapelusz. W tym roku najładniejsze nakrycie głowy zaprezentowały panie: Monika Kozera z Dziembowa oraz Katarzyna Pazdej z Równopola. Wszystkie osoby uczestniczące w konkursie otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów.

Organizatorzy gali nagrodzili najlepsze pary w poszczególnych konkursach konnych okazałymi pucharami i nagrodami finansowymi. Każdą dekorację wieńczyła runda honorowa, podczas której jeźdźcy prezentowali się publiczności po raz ostatni.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem WODNIK. Organizatorami tegorocznej gali byli: Urząd Gminy w Kaczorach, Klub Jeździecki „Profil” Piła, Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy, ASD „TOYOTA” – Tadeusz Ukleja.

tekst: Paulina Banasik