XVIII TURNIEJ WSI

XVIII TURNIEJ WSI


Dokuczliwy upał i mnóstwo emocji.  Tak można podsumować XVIII Turniej Wsi Gminy Kaczory, który odbył się 28 lipca 2013r. na Stadionie LZS w Kaczorach.

Impreza rozpoczęła się prezentacją wszystkich drużyn. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach, pani Krystyna Adamczyk, przedstawiła każdą z miejscowości pod kątem jej walorów i osiągnięć w minionych turniejach. Wspierała ją orkiestra dęta pod batutą pana Zdzisława Nawrota.  Zawodników dopingowała liczna publiczność na trybunach oraz oprawa muzyczna przygotowana przez panią Izabelę Skwirowską. Ogromny wysiłek uczestników skutkował radością, dumą, czasami sportową złością. Nie obyło się bez dramatów. Poświęcenie niektórych zawodników prowadziło do kontuzji, a nawet zasłabnięcia. Na szczęście – dzięki pomocy Służby Maltańskiej oraz pani pielęgniarki – wszystko dobrze się skończyło. Zawody sportowe poprowadzili dzielnie sędziowie, którzy stali na straży zasady fair play: pani Katarzyna Mendlik, pan Marek Wypych oraz pan Józef Kowalski. Dodatkowo o porządek na stadionie oraz pomoc w organizacji zawodów zadbała Ochotnicza Straż Pożarna z Dziembowa pod czujnym okiem prezesa – pana Zygmunta Dorszewkiego.

Jedenaście drużyn toczyło wyrównaną walkę o zwycięstwo w siedmiu konkurencjach: przeciąganie liny, mega narty, rzut beretem, wielka skakanka, super rada, na którą składały się rzuty do kosza oraz strzały na bramkę. Dodatkowo panie i panowie musieli wziąć udział w sztafecie. Konkurencja przeciągania liny wywołała najwięcej emocji. Po męczącej i zaciętej rywalizacji do finału trafili panowie z trzech drużyn: Morzewa, Zelgniewa oraz Równopola i właśnie ci ostatni odnieśli sukces. Podobnie było z konkurencją ,, mega narty‘’.  Mimo samotnego biegu ale dzięki dopracowanej technice, Równopole okazało się bezkonkurencyjne. W rzucie beretem tryumfowały Kaczory, podobnie jak w przypadku sztafety pań i panów. Najbardziej skoczną miejscowością okazało się Dziembówko i to ono przodowało w wielkiej skakance. Ostatnia turniejowa konkurencja: super rada – tu trzeba było wykazać się celnością trafień do kosza, a następnie do odpowiednio punktowanych miejsc bramki ligowej. Widowiskowo strzelali wszyscy jednak najcelniej trafiali zawodnicy z Morzewa.

Nadszedł czas podsumowania turnieju. W pocie czoła podliczano ostatecznie wszystkie zebrane punkty oraz wyczekiwano na werdykt.  W ogólnej klasyfikacji zwyciężyła  – po raz pierwszy – ekipa z Równopola . Tuż za nimi uplasowała się drużyna z Kaczor oraz Dziembówko.  Dalsze miejsca zajęły kolejno: Zelgniewo, Prawomyśl, Dziembowo, Morzewo, Śmiłowo, Krzewina, Brodna, Jeziorki.

Zamknięcia  imprezy dokonał wójt Gminy Kaczory Brunon Wolski, który wraz z przewodniczącym Rady Gminy Stefanem Kowalem, wiceprzewodniczącą Rady Gminy Aleksandrą Wienke, wiceprzewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Grzelakiem, przewodniczącym Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Kazimierzem Załachowskim wręczył puchary i dyplomy.

Turniej Wsi to świetna forma integracji i solidarności społeczeństwa naszej gminy. Podczas rywalizacji można było zauważyć ogromne wsparcie oraz współpracę wśród poszczególnych miejscowości. Wszyscy przygotowali się do zmagań jak najlepiej, jednak wygrał najlepszy. Nie zapominajmy, że nie chodzi tu tylko o wyróżnienia i nagrody. Dzięki pomysłowi, organizacji oraz uczestnictwie w tej imprezie pokazaliśmy nasze zainteresowanie naszą małą ojczyzną. Celem tego przedsięwzięcia było uaktywnienie środowisk wiejskich na odcinku czynnego i zorganizowanego wypoczynku niedzielnego.  Uczestnicy oraz wszyscy obecni na turnieju mogą potwierdzić, iż cel ten został w pełni osiągnięty.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas organizacyjnie, a bez których ta impreza nie przebiegłaby tak pomyślnie.

tekst: Paulina Wypych
fot.: Monika Baszczyn

Udostępnij ten wpis