XXI TURNIEJ WSI

31 lipca na stadionie w Kaczorach już po raz dwudziesty pierwszy reprezentacje poszczególnych wiosek z gminy Kaczory stoczyły zaciętą batalię o prym najlepszego sołectwa. Główną nagrodą w Gminnym Turnieju Wsi był jak co roku puchar ufundowany przez wójta gminy Kaczory oraz nagroda pieniężna w wartości 2000 zł. Drużyny zmierzyły się w sześciu konkurencjach.

Niedzielną rywalizację rozpoczęły dzieci w wieku do 12 lat. W „sztafecie dziecięcej” zawodnicy rywalizowali na dwudziestometrowym odcinku skacząc na skakance, w worku, na gumowej piłce lub biegnąc z woreczkiem gimnastycznym na głowie. W tej konkurencji mocnych nie było na zawodników z Krzewiny. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Kaczor, a na trzecim ze Śmiłowa. Na dalszych miejscach znaleźli się przedstawiciele: Dziembowa (IV miejsce), Dziembówka (V miejsce), Jeziorek (VI miejsce), Równopola (VII miejsce), Rzadkowa (VIII miejsce), Morzewa (IX miejsce), Prawomyśla (X miejsce), Brodnej (XI miejsce) i Zelgniewa (XII miejsce).

Sztafeta pokoleń” to konkurencja na czas, w której startowali zawodnicy w różnym przedziale wiekowym. Pierwsza para zawodników pokonywana dystans z balonem między nogami. Kolejne osoby z drużyny biegły odbijając piłeczkę rakietką do tenisa stołowego lub tocząc hula-hop. Najlepszą lokatę w tej konkurencji wywalczyła sześcioosobowa drużyna z Prawomyśla. Drugie miejsce przypadło załodze z Dziembowa, trzecie załodze z Krzewiny. Miejsca poza podium zajęły sołectwa: Dziembówko (IV miejsce), Brodna (V miejsce), Kaczory (VI miejsce), Równopole (VII miejsce), Rzadkowo (VIII miejsce), Śmiłowo (IX miejsce), Morzewo (X miejsce), Jeziorki (XI miejsce), Zelgniewo (XII miejsce).

W kolejnych konkurencjach „panie na start”, i „panowie na start” uczestniczyło po trzech zawodników z drużyny – chłopiec, dziewczynka do 15 lat, młodzieniec, dziewczyna powyżej 20 lat i mężczyzna, kobieta powyżej 30 lat. Zadaniem każdego z zawodników było pokonanie w jak najkrótszym czasie dystansu o długości 60 m i przekazanie pałeczki następnemu zawodnikowi z drużyny. Najszybciej zadanie wykonały panie z Kaczor (I miejsce), Śmiłowa (II miejsce) i Dziembówka (III miejsce). Wśród panów na mecie pierwsi pojawili się zawodnicy z: Równopola (I miejsce), Rzadkowa (II miejsce) i Kaczor (III miejsce).

Zabawę kontynuowała wielka skakanka – niezwykle widowiskowa konkurencja, skupiająca największą liczbę zawodników z danej miejscowości. W konkurencji tej zwyciężyło Rzadkowo. O krok od zwycięstwa była ekipa z Krzewiny. Trzecie miejsce ex aequo zajęły sołectwa Prawomyśl i Dziembówko. IV miejscezdobyła Broda, V- Morzewo, VI ex aequo – Równopole i Dziembowo, VII – Kaczory, VIII – Śmiłowo. Szczęścia w tej konkurencji nie miały Jeziorki i Zelgniewo, którym przypadły ostatnie miejsca w tabeli.

W następnej kolejności komisja sędziowska poddała ocenie wysiłek siłaczy. Do przeciągania liny drużyny zaangażowały najbardziej krzepkich zawodników ze swoich drużyn. Choć każda z drużyn walczyła zacięcie mocnych nie było na zawodników z Dziembowa, Prawomyśla i Równopola, które ex aequo zajęły I miejsce i zdobyły po 11 punktów. Drużyny, które dostały się do drugiej rundy (Rzadkowo, Krzewina i Kaczory) otrzymały  po 8 punktów, natomiast reprezentacje, którym nie udało się w pierwszej rundzie (Zelgniewo, Śmiłowo, Morzewo, Jeziorki, Dziembówko, Brodna), przydzielono po 4 punkty.

W ostatniej konkurencji na starcie ustalili się sołtysi i członkowie rad sołeckich. W konkurencji zawodnicy oddawali kolejno po jednym strzale z odległości 11 m do bramki, która przedzielona była taśmą na strefy punktowe. Ilość zdobytych punktów uzależniona była od trafienia w odpowiednio punktowane miejsce. W tej konkurencji najwięcej punktów zdobyli: zawodnicy ze Śmiłowa. Pozostałe miejsca na podium zajęły kolejno ekipy z Prawomyśla (II miejsce) i Zelgniewa (III miejsce). IV pozycję wywalczyły ex aequo – Kaczory i Krzewina, V ex aequo – Równopole i Brodna, VI ex aequo – Morzewo, Rzadkowo, Dziembowo i Dziembówko, VII – Jeziorki.

Około godz. 18.30 ogłoszono końcowe wyniki niedzielnej rywalizacji. Palmę pierwszeństwa w tegorocznym turnieju dzierżyła ekipa z Kaczor ( 62 pkt). Na II miejscu triumfowała drużyna z Krzewiny (60 pkt), na III – reprezentacja z Rzadkowa (56 pkt). IV miejsce wywalczyło sołectwo Równopole (54 pkt), V – sołectwo Prawomyśl (53 pkt), VI – sołectwo Dziembówko (50 pkt), VII – sołectwo Dziembowo (49 pkt), VIII – sołectwo Śmiłowo (47 pkt), IX- sołectwo Brodna (38 pkt), X – sołectwo Morzewo (37 pkt), XI – sołectwo Jeziorki (32 pkt), XII – sołectwo Zelgniewo (27 pkt). Nagrody i dyplomy wręczył zawodnikom wójt gminy Brunon Wolski, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Kaczory Stefanem Kowalem i wiceprzewodniczącym Rady Gminy Kaczory – Ryszardem Grzelakiem. Między poszczególnymi konkurencjami licznie zgromadzoną publiczność zabawiał zespół „Cocktail Boys” oraz gminne zespoły wokalno-instrumentalne. Po zakończeniu rywalizacji zmagania zawodników uwieńczyła wspólna zabawa pod chmurką przy zespole „Arranger”.

tekst: Paulina Banasik