XXII TURNIEJ WSI

XXII TURNIEJ WSI


Gminny Turniej Wsi od wielu lat bawi i integruje mieszkańców gminy Kaczory. Jego XXII edycja skupiła na płycie stadionu w Kaczorach reprezentacje dwunastu sołectw gminy. I choć każda z nich mocno się starała by wypaść jak najlepiej, Puchar Wójta Gminy Kaczory trafił w ręce tylko jednej z nich – tej najlepszej. W tym roku tą drużyną było sołectwo Prawomyśl-Byszewice. Tegoroczny zwycięzca turnieju zebrał w sumie 61 i pół pkt., był niepokonany w dwóch konkurencjach – ‘’odstrzale balonowym” oraz „wielkiej skakance”.

Organizatorzy turnieju przygotowali w tym roku siedem zadań dla startujących drużyn. Były to konkurencje już sprawdzone, które w latach ubiegłych dostarczyły najwięcej emocji. Niedzielną rywalizację rozpoczęła konkurencja „panie na start”, w której startowały trzy zawodniczki płci pięknej w różnym przedziale wiekowym. Zadanie polegało na pokonaniu w jak najkrótszym czasie dystansu o długości 60 m i przekazaniu pałeczki następnej zawodniczce z drużyny. Najszybciej zadanie wykonały panie z Kaczor (I miejsce), Równopola (II miejsce) i Krzewiny (III miejsce).

Konkurencję analogicznie przeprowadzono także wśród panów. Tym razem na mecie pierwsi pojawili się zawodnicy z: Rzadkowa (I miejsce), Kaczor (II miejsce) i Śmiłowa (III miejsce).

W „sztafecie dziecięcej” zawodnicy w wieku od 8 do 15 lat rywalizowali na dwudziestometrowym odcinku skacząc na skakance, w worku, i na gumowej piłce. W tej konkurencji mocnych nie było na zawodników z Dziembowa. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Krzewiny, a na trzecim z Dziembówka.

Zabawę kontynuowała „wielka skakanka” – niezwykle widowiskowa konkurencja, skupiająca największą liczbę zawodników z danej miejscowości. W konkurencji tej zwyciężyło sołectwo Prawomyśl-Byszewice. O krok od zwycięstwa była ekipa z Dziembówka. Trzecie miejsce zajęło Dziembowo.

W następnej kolejności komisja sędziowska poddała ocenie wysiłek siłaczy. Do przeciągania liny sołectwa zaangażowały najbardziej krzepkich zawodników ze swoich drużyn. Choć każda załoga walczyła zacięcie, mocnych nie było na zawodników z Równopola. Do finału dotarły także drużyny z Dziembowa i Morzewa, które kolejno zajęły drugie i trzecie miejsce.

Szansę na zdobycie punktów dla swoich drużyn mieli także seniorzy w wieku powyżej 50 lat, których zadaniem było oddanie celnych rzutów lotkami do pięciu balonów oddalony w odległości 3 m.

Najcelniejsze oko w tej konkurencji mieli seniorzy z Prawomyśla (I miejsce), Kaczor, Krzewiny, Zelgniewa (ex aequo III miejsce), Śmiłowo, Dziembowo (ex aequo V miejsce).

W ostatniej konkurencji na starcie ustalili się sołtysi i członkowie rad sołeckich. W konkurencji zawodnicy oddawali kolejno po jednym strzale z odległości 9 m do bramki, która przedzielona była taśmą na strefy punktowe. Ilość zdobytych punktów uzależniona była od trafienia w odpowiednio punktowane miejsce. W tej konkurencji najwięcej punktów zdobyli: zawodnicy z Równopola. Drugie miejsce na podium zajęła ekipa ze Śmiłowa, a czwarte ex aequo drużyny z: Prawomyśla, Krzewiny i Jeziorek.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji komisja sędziowska ogłosiła wyniki niedzielnej rywalizacji. Najwięcej turniejowych punktów zebrało sołectwo Prawomyśl-Byszewice (61,5 pkt). Na II miejscu triumfowała drużyna z Dziembowa (59 pkt), na III ex aequo – reprezentacja z Kaczor i Równopola (53,5 pkt). V miejsce wywalczyło sołectwo Krzewina (52,5 pkt), VI – sołectwo Dziembówko (47 pkt), VII – sołectwo Rzadkowo (44,5 pkt), VIII – sołectwo Brodna (41,5 pkt), IX- sołectwo Śmiłowo (41 pkt), X – sołectwo Morzewo (39,5 pkt), XI – sołectwo Zelgniewo (37 pkt), XII – sołectwo Jeziorki (26,5 pkt). Nagrody i dyplomy wręczył zawodnikom wójt gminy Brunon Wolski, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Kaczory Stefanem Kowalem i wiceprzewodniczącym Rady Gminy Kaczory – Ryszardem Grzelakiem. Między poszczególnymi konkurencjami licznie zgromadzoną publiczność zabawiał zespół „Średzioki” oraz gminna orkiestra dęta. Po zakończeniu rywalizacji zmagania zawodników uwieńczyła wspólna zabawa pod chmurką.

Konkurencje Wyniki
Panie na start I-Kaczory, II-Równopole, III-Krzewina, IV-Zelgniewo, V-Prawomyśl, VI-Rzadkowo, VII-Morzewo, VIII-Jeziorki, IX-Dziembowo, X-Brodna, XI-Dziembówko, XII-Śmiłowo
Panowie na start I-Rzadkowo, II- Kaczory, III-Śmiłowo, IV-Brodna, V-Dziembowo, VI-Morzewo, VII-Prawomyśl, VIII-Jeziorki, IX-Równopole, X-Dziembówko, XI-Krzewina, XII-Zelgniewo
Wielka skakanka I-Prawomyśl, II-Dziembówko, III-Dziembowo, IV-Brodna, VI-Kaczory, Krzewina, Rzadkowo, VIII- Zelgniewo, IX- Morzewo, Równopole, XI- Śmiłowo, XII-Jeziorki
Sztafeta dziecięca I-Dziembowo, II-Krzewina, III-Dziembówko, IV-Prawomyśl, V-Równopole, VI-Kaczory, VII-Śmiłowo, VIII-Rzadkowo, IX-Brodna, X-Zelgniewo, XI-Morzewo, XII-Jeziorki
Odstrzał balonowy I-Prawomyśl, II- Kaczory, Krzewina, Zelgniewo, V- Śmiłowo, Dziembowo, VII- Dziembówko, Brodna, IX- Rzadkowo, Morzewo, XI- Jeziorki, XII-Równopole
Strzały na bramkę I-Równopole, II-Śmiłowo, III- Prawomyśl, Krzewina, Jeziorki, VI- Dziembówko, Morzewo, VIII-Dziembowo, Zelgniewo, X- Brodna, XI-Kaczory, XII-Rzadkowo
Lina Finał: I-Równopole, II-Dziembowo, III-Morzewo, II tura -Brodna, Dziembówko, Rzadkowo (8 pkt.), I tura- Jeziorki, Kaczory, Krzewina, Prawomyśl, Śmiłowo, Zelgniewo (3,5 pkt.)

tekst: Paulina Banasik
fot.: Piotr Grzesiuk, GOK Kaczory

Udostępnij ten wpis