DOŻYNKI A.D. 2014

DOŻYNKI A.D. 2014


Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. Bogata, bo sięgająca czasów średniowiecznych tradycja tej uroczystości traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. Uroczystości dożynkowe mają  swoją tradycję także w Gminie Kaczory, bowiem od wielu lat są organizowane przede wszystkim z myślą o rolnikach z terenu naszej gminy.
Niedziela – 24 sierpnia 2014r. stała się okazją aby podziękować rolnikom za zaangażowanie i trud wkładany w codzienną znojną pracę.
Na tegoroczne obchody święta plonów  zaprosili wszystkich mieszkańców wójt  Gminy Kaczory  Brunon Wolski , sołtys  Bogdan Pszczółka i mieszkańcy wsi Zelgniewo. Tego dnia  dożynkowymi kukłami przystrojona  wieś witała gości z okolic . Mieszkańcy Zelgniewa zadali sobie wiele trudu , wykazali się ogromną pomysłowością przy przygotowaniu dożynkowych dekoracji . Ten miły akcent nie uszedł uwadze przybywającym tłumnie gościom. Zachwycił każdego.
Uroczystości dożynkowe zainaugurowała msza św. polowa przy kaplicy w Zelgniewie , którą odprawił ks. kanonik parafii Śmiłowo Jerzy Ptach. Godzinę później ulicami wsi przeszedł barwny korowód na specjalnie przygotowany na ten dzień plac dożynkowy .
Otwarcia dożynek dokonał sołtys wsi Zelgniewo: Bogdan Pszczółka, który powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Po powitaniu  przy akompaniamencie kapeli ludowej  rozpoczęła się prezentacja wcześniej poświęconych dożynkowych wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa. Wkrótce na zielonej murawie podziwiać można było małe dzieła sztuki stworzone specjalnie z okazji święta plonów , uwite z kłosów, ozdobione wstążkami i owocami . Dalszą część obrzędową poprowadził i folklorem ubarwił zespół „ Marynia” z Wronek.
Najważniejszym punktem ceremoniału było wręczenie wójtowi gminy Brunonowi Wolskiemu chleba dożynkowego wypieczonego z tegorocznych zbiorów przez starostów dożynek , Małgorzatę Wład i Grzegorza Puchałę. Wójt Brunon Wolski przyjmując ten symboliczny dar  złożył  podziękowania wszystkim rolnikom za kolejny rok ciężkiej pracy, za codzienny wysiłek podejmowany w odwiecznym rytmie, odmierzanym przez pory roku.
W swoim wystąpieniu Wójt Brunon Wolski podkreślił ogromne znaczenie pracy rolników. Podziękował rolnikom gminy Kaczory za trud, poświęcenie ,dzięki któremu każdego dnia polskie rodziny mogą zasiadać przy stole, na którym nie brakuje tego co najważniejsze- świeżo wypieczonego chleba .
Z okazji dożynek parafialnych drugi bochen chleba wręczyła delegacja księdzu kanonikowi parafii Śmiłowo Jerzemu Ptachowi. Wspólnie podzielili się tym symbolicznym darem z przybyłą na święto plonów publicznością.
W dalszej  części  obchodów  odbył się  koncert orkiestry dętej i zespołu wokalnego „Sonata”
Z krótkim programem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Zelgniewie.
Święto plonów uatrakcyjnił na koniec koncert teatru muzycznego „HALS” z Gdyni. Po za tym nie zabrakło tego dnia różnorodnych stoisk z jadłem, napitkami.
Były też atrakcje zarówno dla dzieci – powietrzne zabawki, stoiska ze słodkościami jak i dla dorosłych- loteria fantowa. Dożynki zakończyła zabawa z zespołem ”Megger Band” na której  nasi mieszkańcy i goście bawili się   do późnych godzin nocnych.

Starostowie gminnych dożynek Zelgniewo 2014

Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…

MAŁGORZATA WŁAD– starościna dożynek, 40 lat, urodzona w Szamocinie. Z wykształcenia rolnik. Mężatka – mąż Karol. Oboje przejęli gospodarstwo po rodzicach p. Karola. Gospodarują na 8 ha ziemi własnej i 3 h dzierżawy. Uprawiają głównie zboże. Gospodarstwo w pełni zmodernizowane, ciągle  udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego wykorzystując  możliwości dopłat unijnych. W ostatnich latach dzięki dopłatom wybudowali stodołę. Z dumą mówi o trójce  dzieci: najstarszym Patryku lat 20 studencie Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, 18 letniej Roksanie –uczennicy III klasy Liceum Ogólnokształcącego Pile i najmłodszym 7 letnim Wiktorze, który w tym roku rozpoczyna edukację w SP w Śmiłowie. Pomimo zapracowania znajduje czas na dobry film i książkę. Zaangażowana w życie społeczne współtworzy i wspiera wszelkie lokalne inicjatywy.

GRZEGORZ PUCHAŁA– starosta dożynek, lat 31, urodzony w Szamocinie. Z wykształcenia rolnik. Zakupił gospodarstwo w 2004 roku.. Obecnie gospodaruje na 17,34 ha ziemi własnej i 12,5 h dzierżawy. Specjalizuje się w uprawie zbóż i rzepaku .  Dąży do poprawiania warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Korzysta z dopłat unijnych bezpośrednich. Żonaty – żona Dorota pracuje zawodowo i pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Państwo Puchałowie mają trzyletniego syna Wojciecha. Pan Grzegorz oprócz pracy,  działa aktywnie w OSP. W Zarządzie Gminnym OSP jest zastępcą prezesa, a w jednostce OSP Zelgniewo – naczelnikiem.

tekst: Krystyna Adamczyk
fot.: GOK Kaczory

Udostępnij ten wpis