GMINNA BIESIADA DLA PAŃ

GMINNA BIESIADA DLA PAŃ


Dzień Kobiet jest międzynarodowym świętem obchodzonym obecnie w dwudziestu dziewięciu krajach świata, w tym również w Polsce. Zostało ustanowione w 1910 r. na część sufrażystek, które rok wcześniej zginęły w pożarze jednej z amerykańskich fabryk, walcząc o równouprawnienie kobiet i równe traktowanie w pracy. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości. Po dziś dzień  święto to związane jest z ulicznymi paradami, manifestacjami, podczas których kobiety wygłaszają swoje postulaty polityczne. Święto to ma także charakter radosny. Panie są w tym dniu traktowane w sposób wyjątkowy – uczestniczą w spotkaniach okolicznościowych z okazji swojego święta, przyjmują życzenia, kwiaty i drobne upominki, które są wyrazem szacunku, miłości, przyjaźni, a także  formą podziękowania za pełnione na co dzień role w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym.
W gminie Kaczory zwyczaj organizacji uroczystości z okazji Dnia Kobiet zakorzenił się tak samo mocno jak tradycja spotkań opłatkowych w okresie bożonarodzeniowym.  W tym roku spotkania dla pań przy słodkim ciastku i kawie odbyły się  we wszystkich miejscowościach gminy. Ich zwieńczeniem była biesiada zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury, na której zebrały się panie reprezentujące wszystkie trzynaście miejscowości.
Wójt Gminy Brunon Wolski zaprosił panie z całej gminy na spotkanie z trzema uzdolnionymi artystkami o różnorodnym dorobku artystycznym: Barbarą Wrzesińską, Lidią Stanisławską i Emilią Krakowską. Artystki wystąpiły jako babski kabaret „Old Spice Girls”. Spektakl kabaretowy, który przygotowały oparty był na tekstach: Marii Czubaszek, Mariana Hemara, Zbigniewa Korpolewskiego oraz klasyków z Julianem Tuwimem na czele. Przez ponad sto minut artystki bawiły licznie zgromadzoną publiczność inteligentnym dowcipem, zabawnymi monologami i piosenkami. Po bardzo udanym występie nagrodzonym gromkimi brawami, odbyło się bezpośrednie spotkanie z publicznością. Każda z obecnych pań mogła zakupić książkę pt. „Jak nie zrobić kariery czyli potyczki z show-biznesem” autorstwa Lidii Stanisławskiej, na której swoje autografy bardzo chętnie złożyły wszystkie artystki kabaretu. Podczas spotkania przewodniczący miejscowego samorządu Stefan Kowal w imieniu własnym i wójta gminy Kaczory Brunona Wolskiego złożył wszystkim damom okolicznościowe życzenia. Życzył paniom  dużo zdrowia, pomyślności, uśmiechu oraz spełnienia wszelkich marzeń, związanych z życiem rodzinnym i zawodowym. Wspólnie z radnymi Henrykiem  Kalką i Ryszardem Grzelakiem wręczył gwiazdom wiązanki kwiatów. Poniedziałkowe spotkanie, wspaniale przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach, upłynęło w sympatycznej, życzliwej atmosferze, przy pysznej kawie i słodkich wypiekach.

tekst/fot.: Paulina Banasik

Udostępnij ten wpis