WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „ŚLADAMI INSCENIZACJI I REKONSTRUKCJI WOJENNYCH”

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „ŚLADAMI INSCENIZACJI I REKONSTRUKCJI WOJENNYCH”


Od kilku miesięcy wraz z panią Iwoną Iwaszkiewicz, mieszkanką naszej gminy, przymierzaliśmy się do zorganizowania tejże wystawy. W końcu się udało. 8 lutego o godz. 18 na pogrążonej w ciemnościach sali GOK, w kłębach dymu, przy błyskach i odgłosach wystrzałów, pojawili się umundurowani mężczyźni, aby wprowadzić zebranych w klimat wystawy.
W różnych miejscach kraju odbywają się inscenizacje, mające na celu przybliżenie naszej historii batalistycznej. Takie wydarzenia mają również miejsce w naszym regionie.  Członkowie Pilskiej Grupy Pasjonatów Fotografii KADR uczestniczą zawsze w tych rekonstrukcjach, utrwalając je, kiedyś mówiło się na kliszy, dziś – na kartach pamięci. Do tego, aby pokazać efekty swojej pracy, jak sami mówią, „zainspirowała nas nieodparta chęć zabawy w dokumentowanie ludzi i naszej historii. To historia łączy i jednoczy pokolenia, daje poczucie tożsamości z godłem, mundurem, patriotyzmem, heroizmem, bezgranicznym poświęceniem, a nade wszystko umiłowaniem narodowych tradycji. Jesteśmy świadomi, ze do osiągnięcia poziomu „prawdziwej” fotografii artystycznej potrzeba czasu, wytrwałości i talentu.
Wystawa ta nie jest zatem spełnieniem naszych ambicji artystycznych czy umiejętności.
Wernisaż o rekonstrukcjach wojennych pragniemy zadedykować wszystkim tym ludziom, których możecie dziś oglądać na fotografiach” (cytat z okolicznościowego folderu).
Na wystawie w Kaczorach do końca lutego można oglądać zdjęcia autorstwa: Iwony Iwaszkiewicz, Agnieszki Kajkowskiej, Katarzyny Kordylewicz, Macieja Czynszaka oraz Marcina Rojka.

tekst: Izabela Skwirowska
fot.: PGPF KADR

Udostępnij ten wpis