XX FINAŁ WOŚP

XX FINAŁ WOŚP


W niedzielę, 8 stycznia 2012 r.już po raz dwudziesty,mieszkańcy gminy Kaczory włączyli się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od wczesnych godzin rannych na ulicach  niemalże wszystkich miejscowości kwestowało 26 wolontariuszy, zbierających datki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Przygotowania były długie, a same zapisy do wolontariatu trwały już od początku października. Po raz kolejny podczas naboru do wolontariatu mieliśmy okazję przekonać się, jak wielkie znaczenie dla naszych młodych mieszkańców ma ta akcja. To potwierdzenie faktu, że każdy z nas chce nieść pomoc. Trzeba tylko otworzyć serca na tych, co tego najbardziej potrzebują. I kolejny raz styczniowa niedziela okazała się dniem pełnym ciepła i życzliwości.

Gminny Ośrodek Kultury, w którym mieścił się sztab nad którym kierownictwo przejęła Izabela Skwirowska był wspierany przez Szkołę Podstawową  w Śmiłowie, w Morzewie i w Dziembowie. Podczas przygotowań do XX finału WOŚP było gorąco. Spóźniona przesyłka ankiet spowodowała sporą nerwowość w sztabie. Mało czasu na to, aby maksymalnie wszystko dopiąć , ale udało się. Odetchnęliśmy wszyscy patrząc na starania wspierających nas dyr. SP w Dziembowie p. Elżbietę Kozak, dyr. SP w Morzewie p. Jolantę Pranke i nauczyciela SP w Śmiłowie p. Wiolettę Janowską.

Dzięki opiece policji w Kaczorach, nauczycieli w/w szkół oraz rodziców kwestujących dzieci mogliśmy być spokojni o bezpieczeństwo przebiegu niedzielnej akcji. Nie odnotowaliśmy żadnych nieprawidłowości. Wielkie kwestowanie przebiegało w atmosferze ogromnej życzliwości, za co wszystkim mieszkańcom gminy należą się słowa wdzięczności. Wszędzie gdzie pokazali się wolontariusze nasi mieszkańcy wykazali niebywałą hojność i spontaniczność. Sami kwestujący ze wzruszeniem opisywali różne przejawy życzliwości i tej niespotykanej często spontaniczności. Wielki wkład w tę akcję włożyli Rodzice naszych wolontariuszy. To oni czuwając nad bezpieczeństwem przewozili dzieci z miejsca na miejsce. Za ich ogromne zaangażowanie należą się szczególne słowa podziękowania.

Niedziela, godz. 1600, sala Gminnego Ośrodka Kultury wypełniona publicznością. Dzięki jasełkowym prezentacjom na które zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej  w Morzewie / w opracowaniu pani  Lucyny Przybyszewskiej/ było świątecznie i tak ciepło, ciepluteńko. Ciekawa forma prezentacji i żywiołowa gra młodych aktorów spowodowała, że wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli a potem gorącymi oklaskami nagrodzili ich występ. W przerwie odbyła się licytacja gadżetów WOŚP, która pozwoliła zebrać dodatkową sumę pieniędzy (300 zł).

Kolejna prezentacja to koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci z Kaczor. Program przygotowany przez p. Lidię Jaster był urzekający doborem repertuaru. Piękne śpiewanie spotkało się z gorącym przyjęciem przez całą zebraną publiczność. Braw nie było końca i choć trzeba było się rozstać jakoś nikomu nie spieszno było do domu.

A tuż obok trwało wielkie podliczanie. Czuwająca nad przebiegiem komisja w składzie:  p. Jolanta Maślanka, p. Alicja Przewoźniak, p. Bożena Marcinkowska, p. Joanna Mizerkiewicz-Dreze miała pełne ręce roboty. Spadł na nią samą wielki obowiązek i wielka odpowiedzialność. Trzeba podliczyć wszystko skrupulatnie, aby zgadzała się kwota ”co do grosza”.

Z każdą chwilą przybywało coraz więcej wolontariuszy i coraz więcej puszek z zawartością do liczenia. Jako pierwsze dotarły do nas puszki wolontariuszy z Dziembowa i z Dziembówka: Julia Kozera, Julia Piotrowska, Wiktoria Skowrońska i Marcel Piotrowski wspólnie uzbierali kwotę : 972,55. Następne puszki dzieci z Morzewa i Krzewiny: Klaudii Woltmann, Karoliny Maślanka, Pauliny Wieczorek, Martyny Gapińskiej zasiliły kwotą: 906,12. Mateusz Cieśla kwestując w Rzadkowie uzbierał 557,70 zł. Puszki wolontariuszy ze Śmiłowa, Zelgniewa, Brodnej i Jeziorek: Karoliny Ryczek, Justyny Gherke, Magdaleny Kożuchowskiej, Justyny Rycyk, Kamili Turek, Agnieszki Dołkowskiej, Karoliny Palickiej, Kariny Klimaszewskiej, Klaudii Spychała i Justyny Milachowskiej wzbogaciły o niezłą sumkę: 1.792,32. Najpóźniej podliczano kwestę dzieci z Kaczor. Wolontariuszki: Klaudia Boruta, Adrianna Rykaluk, Justyna Niemiec, Ilona Rozmarynowicz, Justyna i Kasia Zwierzyńskie, Natalia Kaźmierczak wydłużyły liczenie ogromną zawartością puszek. Uzbierały: 2.925,81. Kompetentna komisja dość szybko podliczyła i posegregowała uzbierane pieniądze. Zgadza się co do grosika. A grosików sporo, bo w rezultacie otrzymaliśmy kwotę 7.454,50 zł. Zebrana kwota potwierdziła fakt, że w sercu każdego z nas drzemie potrzeba niesienia innym bezinteresownej pomocy. Dziękujemy wszystkim za okazaną wrażliwość i serce.

tekst: Krystyna Adamczyk
fot.: Izabela Skwirowska
Paulina Banasik
Wioletta Janowska

Udostępnij ten wpis